Okullar ve AVM'lerin açılması büyük risk taşıyor! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı!

İlk olarak Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs dünyayı esir almaya devam ediyor. Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 300 bine dayandı. Damlacıklarla bulaşan koronavirüs şu ana kadar 3 milyonu aşkın kişide görüldü. Türkiye koronavirüsle mücadele kapsamında bir dizi önlemler aldı. Türkiye’de normalleşme süreci konuşulurken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ceyhan AVM ve okulların açılmasının büyük risk taşıdığını söyledi.

GÜNCEL 01.05.2020, 13:01
Okullar ve AVM'lerin açılması büyük risk taşıyor! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı!

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs hayatı durma noktasına getirdi. 3 milyonu aşkın kişiye bulaşan koronavirüs nedeniyle birçok ülke sokağa çıkma yasağından OHAL kararına kadar bir dizi önlemler aldı. Türkiye de koronavirüsle mücadele kapsamında daha ilk vaka ortaya çıktığı anda okulların uzaktan eğitime dönmesi kararını verdi. AVM'ler, birçok restoran ve kafeler geçici süreliğine kapatıldı. Peki Türkiye koronavirüs vaka sayısını azaltmaya başlamışken normalleşme sürecinden bahsedebilir miyiz? Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan okulların ve AVM'lerin açılmasındaki riski anlattı.

İşte Ceyhan'ın o açıklamaları:
"Günlük vaka sayımız düşmeli. İki binlerde kalmamalı. Vaka sayısını düşürmek için uğraşmalıyız. Yüzmüş yüzmüş kuyruğuna gelmiş değiliz."

65 YAŞ ÜSTÜNE YASAK GÜNÜ İZİN VERİLSİN

* "Ramazan Bayramı'ndan önce 65 yaş üstü vatandaşlarımızı biraz hareketlendirmeliyiz. Kemik erimesi ve kas kaybı ile karşı karşıya kalacaklar. Sokağa çıkma yasağı olduğu gün onları dışarı çıkarıp evlerine yakın alanlarda yürütmeliyiz. Tam 3 tane 14 gündür evde kapalılar. Onların birbirlerine bulaştırma riski yok denecek kadar az. Sokağa çıkma yasağının olduğu gün bunun için ideal.

* Spor müsabakalarının seyircisiz oynanması az riskli. Uygulanabilir.


EN BÜYÜK RİSK AVM VE OKULLAR

* Bence en risklisi AVM'lerin tam kapasite açılması. Kapalı ortam son derece zararlı ve sosyal mesafe ya da maske kontrolü mümkün değil.

* En riskli ikinci konu ise okulların açılması. Bu haziran ayı için de geçerli. Japonya bunu yaptı, salgında kontrollü bir döneme girdiklerinde okulları açtı. Yeniden başa döndüler. Okulların sonbahardan önce açılması çok riskli olur.* Bayram ziyaretleri çok riskli olur. Bu bayramda uzaktan selamlaşmak, uzaktan kutlamak daha doğru olur.

* Türkiye'de diyelim ki vaka sayısı sıfır oldu ya da 0 ile 5 arasına düştü. Kendi içimizde normalleşebiliriz. Ancak bu sefer de salgının devam ettiği diğer ülkelere karşı tetikte olacağız. Sınır kontrollerimizi güçlendireceğiz. Dışarıdan vaka gelmesini engellemeye çalışacağız."

Yorumlar (1)
Çözüm ne 1 yıl önce
Artık eğitime okul ortamının uygun olmadığı anlaşıldıda..Çözüm neden tartışılmıyor...Fiziki olarak okullar uygun değil yüzlerce binlerce öğrenciyi okullara doldurarak eğitim nasıl yapılacak???
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49