Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvuru yaptı

Memur-Sen, uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonrasında Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurdu.

GÜNCEL 23.08.2019, 19:25
Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvuru yaptı

Başvurusu sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında basın mensuplarına açıklamada bulunan Tonbul, 1 Ağustos'ta başlayan toplu sözleşme sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirterek, Hakem Kuruluna itiraz dilekçelerini 11 hizmet kolu ve Memur-Sen adına sunduklarını söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı açıklamalarda bulundu

Tonbul, memurlarla ilk toplu sözleşmenin 2012'de yapıldığını hatırlatarak, kamu hakem kurulunun da bugüne kadar 3 kez toplandığını belirtti. Gelinen noktada, toplu sözleşme süresinin kısaldığını ve bayram tatilinin araya girdiğini ifade eden Tonbul, "Müzakerelerin zamanında ve yeteri kadar yapılamaması ve çeşitli nedenlerle uzamış, stresli bir dönem geçirmiş durumdayız." ifadesini kullandı.

- "Toplu sözleşmenin her birisi birbirinden bağımsızdır"

Toplu sözleşme sürecinde yapılan çalışmaların gelinen aşamada yok hükmünde sayıldığını ileri süren Tonbul, şunları kaydetti:

"Bizce 12 hukuksuzluk yapıldı. Toplu sözleşmenin her birisi birbirinden bağımsızdır. Her hizmet kolu ise kendisi ayrı ayrı toplu sözleşme imzalar ve bunlar birbirinden bağımsızdır. Geneli ilgilendiren konularda tüm memurlar ister sendikalı ister sendikasız olsun her memur bundan faydalanır. Hizmet kolunda ise hizmet koluna ait kurumlarda çalışan personel bundan faydalanır.

Toplantılara tek tek çağrılmamız gerekirken, Memur-Sen Konfederasyon Başkanı çağrılarak, imza attırılmaya çalışılmıştır. Konfederasyon Başkanımızın imza atmaması üzerine de tamamına tespit tutanağı gönderilmiştir. Bazı sendikalarımız yapmış oldukları görüşmelerde imza atacak duruma gelmişlerdir. Uyuşmazlık tutanağı tutulsaydı o anda bazı sendikalarımızda toplu sözleşme metinlerini imzalayacaktı. Gelinen noktada, 20 günlük emeğin tamamı heba olan bir durum var. Kamu iş vereni nasıl bir tespit tutanağı tutmuşsa biz de uzlaşılan ve uzlaşılmayan konularla ilgili içeride yapılan görüşmeler konusunda kendi tutanağımızı tuttuk. Kamu Hakem Kurulunun bunları geçmişte olduğu gibi kabul etmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

Kimseyi tehdit etmediklerinin altını çizen Tonbul, her şeyin bir sosyal maliyetinin var olacağının gözden kaçırılmaması, 5 milyon kişinin aileleri ile birlikte 20 milyon kişinin 2 yıllık emeğinin karşılığının yok sayılmaması gerektiğini belirtti.

Tonbul, Kamu Hakem Kurulundaki üyelerin, sağ duyulu davranacaklarına inandıklarını dile getirerek, bu konuda olumlu bir sonuç almayı beklediklerini söyledi.

AA

Yorumlar (15)
Hasan sandıklı 12 ay önce
Gördüğüm en aciz ,çaresiz sendika,resmen ağlıyor,utanmazlar hak böyle alinmaz
Melek Gül 12 ay önce
Öğretmenlerle ilgili hiçbir kazanım yok. Sadece müdürlere haftalık 5 saat ek ders almışlar. Öğretmen düşmanları.Yaziklar olsun böyle adaletsizlik olurmu
Gariban memur 12 ay önce
SANKİ HAKEM HEYETİ HÜKÜMETTEN ETKİLENMEYEN BAGIMSIZ BİR KURUM....OBJEKTİF BİR KARAR ÇIKACAK DİYE BEKLİYORSUNUZ.UMUT GARİBİN EKMEGİ YE MEMEDİM YEE.......
Tek kale maç! 12 ay önce
Herkes hükümete çalışıyor! Kazanan yüzde uç ile hükümet olacak!
kaan 12 ay önce
bu sendika başkanları şube başkanları kaç lira maaş alıyor memursen ve kamusen bir açıklasında görelim
Gözlemci 12 ay önce
Bu hakem heyetinde VAR sistemi uygulanıyor mu? Ne yapalım yetkili sendika memur sen olunca işi makaraya vurduk.
8+8 12 ay önce
8+8 ve 300 tl seyhanen zam komisyon
vatandaş. 12 ay önce
Çok kızgınım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49