Memur-Sen'de Yolsuzluk: 5 Milyon TL'lik 2,5 Dönüm Araziyi Zimmetlerine Geçirdiler

Memur-Sen Düzce Şubesi’nin mevcut yönetimi, eski yöneticilerin Düzce Memur Sen Evlerinin yapımında Kooperatif yönetimi olarak Kooeperatife ait olan değeri 5 milyon tl olan 2,5 dönümlük araziyi zimmetlerine geçirdikleri ve kooperatif üyelerine geri vermedikleri tespit edildiği iddiasıyla olayı mahkemeye taşıdı.

GÜNCEL 14.03.2021, 19:48
Memur-Sen'de Yolsuzluk: 5 Milyon TL'lik 2,5 Dönüm Araziyi Zimmetlerine Geçirdiler

2006 yılında kurulup 2017 yılında tasfiye edilen S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi’nin kapatılması gerekçesiyle bugünkü değeri 5 milyon TL olan 2.5 dönüm araziyi üzerlerine geçiren ve tekrar hak sahiplerine iadesi için girişimde bulunmayan Memur-Sen eski Düzce Şubesi Başkanı Abdulvahap Özen’in de aralarında bulunduğu 7 eski kooperatif yöneticisi hakkında zimmet davası açıldı. Memur-Sen Düzce Şubesi’nin mevcut yönetimi, kooperatif üyelerinin sonradan haberdar olduğu bu işlemi "iradeye fesat karıştırmak" olarak yargıya taşıdı.

Memur ailelerin konut sahibi olması amacıyla Memur-Sen Düzce Şubesi tarafından kurulan kooperatif üzerinden haksız işlem yapıldığı iddiasıyla bir önceki yönetime dava açıldı.

130 dönüm arsanın 2.5 dönümü kullanılmadı

ava tutanaklarında yer alan bilgilere göre; 2006 yılında kooperatife kayıtlı merkez Karahacımusa Mahallesi’ndeki birbirine sınır 11 adet taşınmaz ‘kooperatif üyelerine konut yapmak şartıyla’ TOKİ’ye senet düzenlenerek devredildi. Toplam 130 dönüm olan bu arsa üzerine TOKİ tarafından 588 daire ve sosyal donatılar inşa edildi. Geriye kullanılmayan 2.5 dönüm bir alan kaldı.

2017 yılında kooperatif kapatıldı

Üzerine hiçbir şey inşa edilmeyen bu 2.5 dönüm arsayı geri almak için harekete geçen S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi yönetimi, 2011 yılında Düzce 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava sonucunda mahkeme, taşınmazın kooperatif adına tapu tesciline karar verdi ve böylelikle söz konusu arsa yeniden S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi bünyesine geçti. 2017 yılında tasfiye sürecine giren kooperatifin üzerine kyıtlı olan 2.5 dönüm arsa için yönetim iddiaya göre hak sahiplerine bilgi vermeden arsayı üzerine geçirdi.

Arsayı üzerine geçiren 7 eski yönetici

Kooperatif yönetimindeki Memur-Sen eski Düzce Şube Başkanı ve Düzce Güzel Sanatlar Lisesi DKAB Öğretmeni Abdulvahap Özen, Düzce Kardeşlik ve Akrabalık Dayanışma ve İletişim Derneği(KADİM) Osman Özcan, Düzce Hamit Şerifoğlu DKAB Öğretmeni Ömer Tokgöz, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Adnan Zengin, Adnan Menderes MTAL Muhasebe Öğretmeni Zeki Aydın, Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Sivrikaya ve İstiklâl Anaokulu Md. V. Dilek Kavakoğlu Akmişe, 2.523,77 m2 yüzölçümüne sahip arsayı 7’şer hisse olarak kendi üzerlerine tapuya tescil etti.

"Bunu site sakinlerine vermek boynumuzun borcu"

Bu işlem sonrası Haziran 2017’de kooperatif üyeleri ile bir toplantı yapan dönemin Memur-Sen İl Başkanı Abdulvahap Özen, yasal engeller nedeniyle artık parseli siteye veremediklerini iddia ederek, “Bunu site sakinlerine vermek boynumuzun borcu” dedi.

4 yıl geçti ama arsayı devretmediler

Kooperatifin kapatılmasına bağlı olarak yapılan bu işlemin üzerinden geçen 2 yılda eski yönetimin arsanın tekrar hak sahiplerine iadesi konusunda somut adımlar atmaması üzerine 2019 yılında yeni yönetim soluğu mahkemede aldı.

“Zimmet” ve “İradeye fesat karıştırmak” 

Öncü Haberin haberine göre; bugünkü değeri 5 milyon TL olan 2.5 dönümlük arazinin kooperatife üye ailelere devri amacıyla dönemin Memur-Sen İl Başkanı Abdulvahap Özen, Osman Özcan, Ömer Tokgöz, Adnan Zengin, Zeki Aydın, Ömer Sivrikaya ve Dilek Kavakoğlu hakkında tapu iptali ve tescili için Düzce 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. “Zimmet” ve “İradeye fesat karıştırmak" olarak yargıya taşınan dava sürecinde arsanın 3. şahıslara satışının önlenmesi amacıyla tapu kaydı üzerine ihtiyadi tedbir konuldu.

Öncü tv

Yorumlar (18)
Sedat 1 ay önce
Hiç güleceğim yoktu hahahahaha. Eğitim-sen yöneticilerinden biraz ahlak dersi alın adamlar 5 bin TL maaş ile geçiniyorlar. Bademlere bak vatan millet Sakarya din müslümanlık diye diye paralar cukka. Az değilsiniz la
der 1 ay önce
tövbeler olsun hiçmi şaşırmıyorum
Zıkkımın Kökü 1 ay önce
Şaşırmadım. Kesin Allah rızası için zimmetlerine geçirmişlerdir. Üstüne İHaLe yapacaklardır!
Koray 1 ay önce
Hesap soran mı var. Gayet normal. Güç sarhoşluğu böyle işte.
Mert 1 ay önce
Bide bunlar ağızlarından hiç dusurmezler.
Filtresiz 1 ay önce
Şaşırdım mı !!!
MARABA 1 ay önce
Ağam,Bu olanlara bende şaşırmadım , ama bu sendikanın hala yetkili olmasına şaşırıyorum.
BAHATTİN 1 ay önce
Şaşırdık mı ? Hayır!..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49