Mehmet Ceyhan'dan her şeyi tersine çevirecek açıklama

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşının Delta varyantına karşı bulaşı azaltmadığını belirterek, alınması gereken önlemleri ve yüz yüze eğitimle ilgili yapılması gerekenleri açıkladı.

GÜNCEL 27.08.2021, 10:07
Mehmet Ceyhan'dan her şeyi tersine çevirecek açıklama

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Ceyhan, "Delta varyantı durumu değiştirdi. Aşılar hastalık gelişme, ağır hastalık ve ölüm riskini çok belirgin şekilde azaltıyor. Ancak aşıların hastalık bulaşını yüzde 50 azalttığı bilgisi eski varyantlara aitti, Delta varyantının bulaşını kesinlikle azaltmıyor" ifadesini kullandı.

'SALGINI SADECE AŞI İLE YAVAŞLATAMAYIZ'

Okulların yüz yüze açılacağı 6 Eylül tarihi yaklaşırken öğretmenlerin aşılanarak salgının çocukların korunacağı düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Ceyhan, "Önlemleri ve kısıtlamaları kaldırıp, salgını sadece aşı ile yavaşlatamayız. Aşı toplumun yüzde 80'ine tam doz uygulanmadıkça enfekte kişi sayısını azaltamaz" uyarısını yaptı.

Delta bulaşını engellemek için yapılması gerekenleri sıralayan Prof. Dr. Ceyhan, okullarda yüz yüze eğitime geçilmemesini, uzaktan eğitime devam edilmesini önerdi.

Mehmet Ceyhan sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

DELTA VARYANTI DURUMU DEĞİŞTİRDİ

Aşılar hastalık gelişme, ağır hastalık ve ölüm riskini çok belirgin şekilde azaltıyor. Ancak aşıların hastalık bulaşını yüzde 50 azalttığı bilgisi eski varyantlara aitti, Delta varyantının bulaşını kesinlikle azaltmıyor.

Bu nedenle öğretmeni aşılayıp çocukları koruma düşüncesi yanlış. Önlemleri ve kısıtlamaları kaldırıp, salgını sadece aşı ile yavaşlatamayız.

Aşı toplumun yüzde 80'ine tam doz uygulanmadıkça enfekte kişi sayısını azaltamaz.

Yani kısa sürede vaka sayısını kısıtlamalar (kapanma değil) ve bireysel önlemler ile, salgını sonlandırmayı aşı ile başarabiliriz.

Aktif vakalar artıyor. Okullar açılacak ve toplu taşıma araçları, iş yerleri kalabalıklaşacak.

Vakit geçirmeden iş yerlerinde esnek çalışma, kademeli mesai ve gerekiyorsa vardiyalı çalışma düzenine geçilmelidir. Okullarda, restoran ve kafelerde fiziki koşulların sağlandığı denetimlerle garanti edilmelidir.

Okullarda online eğitim de devam etmelidir.

Aşılama oranları aşılama sayısı hedef nüfusa değil, toplam nüfusa bölünerek verilmelidir. Aksi takdirde gerçekten yüksek görünen aşı oranları aşı reddine olumsuz katkıda bulunacaktır. Örneğin 2 doz alı oranı yüzde 57,8 verilmektedir ancak gerçek oran yüzde 42'dir.

Aşılılarda hastalık genellikle daha az belirtiyle seyrettiği için vaka sayımız da olduğundan düşük görülmektedir.

Yorumlar (8)
ÖĞRETMEN 3 hafta önce
hocam hergün açıklama yapmak zorunda mısınız ?
osman 3 hafta önce
çok doğru Mehmet Hoca ne dediyse çıktı 1,5 senedir.Kasım gibi durumlar iyi olmayabilir yine...
Süleyman 3 hafta önce
Pandemi etkisini kaybettiğinde bilim kurulu tvlere medyaya çıkamadıkları için bunalıma girmez umarım
Serpil 3 hafta önce
Tabi ki uzaktan eğitim. Çocukların bu süreçten sağ çıkmaları çok önemli. Çocuğa bir şey olmaz anlayışı son derece yanlıştır, büyük vebaldir.
cennet 3 hafta önce
o zaman pcr herkesten alınmalı yada beyne takılacak çiple herkes anlık takip edilmeli virüs var mı yok mu?
virüs alarmı veren çip sayesinde uydudan yada internetten gönderilecek şok ile ebedi uyutulmalı böylelikle temiz toplum temiz ülke temiz dünya oluşur.
zaten buna doğru halkı hazırladılar bunu da başarırlar böyle gider aşı savunucusu ahmaklar yüzünden. amaçları nufüs azaltmasıydı böylelikle başaracaklar
hocam 3 hafta önce
ya hocam sen kimin adamısın çok merak ediyorum felaket taciri gibisin ekonomi göçüyor eğitim eğer biraz daha ertelersek okula gitmeden diploma alan, ilkokul , ortaokul , lise , üniversite diploması alan çocuklar var hocam bir sus Allah için bir sus
Aşıya hayır 3 hafta önce
Biraz sus artık her gün tv seni görmek zorundamıyız.Git evinde torunlarını sev
vatandaş 3 hafta önce
Hocam bu memlekette bilime öncelik verenler sevilmez.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49