Lise yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Lise yerleştirme sonuçları için geri sayım başladı. 1 Temmuz'da başlayan LGS tercihleri 12 Temmuz'da sona erdi. İstedikleri liseye gidebilmek için tercih bildiriminde bulunan öğrenciler sonuçlara kilitlendi.

GÜNCEL 16.07.2019, 12:50
Lise yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Lise yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1-12 Temmuz tarihleri arasında tercihler alındı. Heyecan içinde sonuçları bekleyen öğrenciler, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sonuçların hangi tarihte açıklanacağı bildirildi. Öte yandan, iki dönem halinde alınacak yerleştirmeye esas nakil tercihlerinin takvimi merak ediliyor. Peki, Lise yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 MEB LGS yerleştirmeye esas nakil işlemleri ne zaman? İşte konu ile ilgili detaylar...

LİSE YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB'in takvimine göre, 2019 LGS tercihlerinin sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Yerleştirme sonuçları, http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

2018–2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8'inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

YERLEŞTİRME TAKVİMİ NASIL OLACAK?

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir..

Yorumlar (1)
Turkishman 1 yıl önce
şu çağda, bu teknoloji devrinde 22 temmuza kadar neden beklenir anlayan varsa beri gelsin. Tercihler biter bitmez en geç 48 saat içinde açıklanmalıydı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49