Kamu Sen Genel Başkanı Kahveci, Hakem Kurulu'na seslendi

Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder KAHVECİ, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. KAHVECİ "Hakem Kurulu memur ve emeklileri, 2 yıl boyunca sefalete terk etmekle yüzlerini bir nebze olsun güldürmek arasında bir karara varacaktır." dedi.

GÜNCEL 21.08.2019, 22:34
Kamu Sen Genel Başkanı Kahveci, Hakem Kurulu'na seslendi

Sosyal medya hesabından süreci değerlendiren Önder KAHVECİ şu açıklamaları yaptı:

2020-2021 yıllarına ilişkin olarak 3 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emekli ve aileleriyle birlikte toplam 20 milyon vatandaşımızın geleceğine yön verecek olan 5. Dönem Toplu Pazarlık Görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanmıştır.

Bundan sonraki süreçte nihai kararı Sayıştay Başkanı, bakanlık ve kamu görevlileri sendikalarının temsilcileri ile akademisyenlerden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu verecektir.

Kamu işveren tarafının nihai teklifi olan memur ve emekli maaşlarına 2020 yılı için %4+%4; 2021 yılı için %3+%3 zam içeren önerisinin kabul edilmesinin, mevcut ekonomik durum göz önünde bulundurulduğunda zaten imkânsız olduğu herkesçe malumdur.

Geçtiğimiz yıl enflasyon %20,3 olmuş, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 1032 lira yükselmişti. Buna mukabil 2018-2019 Temmuz ayları dikkate alındığında yıllık enflasyon %16,65 olarak hesaplanmıştır. 2020 yılının enflasyon hedefi ise mali planda %9,8 olarak tespit edilmiştir.

Teklifinin kamu görevlilerinin sorunlarına çare olmaktan uzak kaldığı su götürmez bir gerçek olarak karşımızdadır.Kapsadığı kitleyi ve ekonomik ve sosyal etkileri dikkate aldığımızda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun omuzlarında son derece önemli bir görev bulunmaktadır.

Kamu görevlileri ve emeklilerimiz, maaşları yıllardan beri hedef enflasyona göre artarken hedefin kat be kat üzerinde gerçekleşen çarşı pazar enflasyonu ile büyük bir kayıp yaşamaktadır.

Hakem Kurulu memur ve emeklileri, 2 yıl boyunca sefalete terk etmekle yüzlerini bir nebze olsun güldürmek arasında bir karara varacaktır. Kurulun bu sorumluluk bilinci ile hareket edeceğini umuyor, kararın saydığımız bu gerçeklerle örtüşmesini temenni ediyorum.

Yorumlar (9)
YHS 13 ay önce
Zam oranına konsantre olunca bizi unuttunuz.Yardımcı Hizmetler olarak hakkımız olan genel idare hizmetleri kadrosunu talep ediyoruz mübaşirlere sınavsız verildi,bizede GİH kadrosu verilmezse hakkımızı helal etmiyoruz.
Hakem kurulu ne zaman memur lehine karar verdi? 13 ay önce
Bu kuruldan 3+3 çıkacak olmasa hükümet uzlaşmaya gitmeyi kabul eder miydi? Hükümet ne derse kurul onu söyler! Hala yüksek bir zam beklemek hayal!
Tarım ve Orman 13 ay önce
Kamusen eylem kararı almazsa memursen hiç almaz. Memursenin dünya umrunda olmaz. Bir şeyler yap Kamusen Allah aşkuna.
acil kadro 13 ay önce
yaw sayın başkan 5393 kanununa göre çalışan belediyedeki sözleşmeli memurlara 6 yıldır bişey yapılmıyor kadro verilmiyor belediyeci 4 B lilere de 3+1 e dahil ettirmek için hiç bi çaba göremiyoruz sizden
KAYA 13 ay önce
BAŞKAN SESLENDİĞİN ZÜMRE EKMEK KAÇ LİRA ONU BİLEMEZ PEYNİR KAÇA BİLEMEZ MAAŞLARI KAÇ PARA ONU BİLE BİLEMEYEBİLİRLER. TOK AÇIN HALİNDEN ANLAYABİLİRMİ.
Beğenebilmek 13 ay önce
Ne bekliyorsunuz bu hükümetten sizin gibi sendikalar zaten hükümet yanlışı hakem kurulu hükümetin adamları bırak yükseltmeyi düşürmeseler iyi
Antaya 07 13 ay önce
sayın başkan iyi temennilerde bulunmuşsun ama boşuna hiç birşey değişmiyor. Bütün sendikalar beraber sadece 3 gün iş bırakın ozaman sesiniz duyulur.Yoksa daha önceki hakem heyeti kararları ortada birşey değişmez.Haydi bu defa yarın hemen ...
Memur 13 ay önce
Teklifi yapan kim .. kurul kimin .. ne bekliyoruz ki .. tepe söyler onlar he der.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49