Fahrettin Altun, basın kartı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili açıklama yaptı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartı yönetmeliğiyle ilgili, "Terör ve şiddet propagandası yapanların basın kartının arkasına sığınmalarının önüne geçen maddeler güçlendirildi" dedi.

GÜNCEL 21.05.2021, 12:07
Fahrettin Altun, basın kartı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili açıklama yaptı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun,sosyal medya hesabından basın kartı yönetmeliğinde yapılan değişikliğiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Yönetmelikteki değişikliklerin Resmi Gazete'de yayınlandığını hatırlatan Altun, "Terör ve şiddet propagandası yapanların basın kartının arkasına sığınmalarının önüne geçen maddeler güçlendirildi. Söz verdiğimiz gibi basın kartının saygınlığını artırmayı sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla, basın kartı yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştı. Basın kartı verilecek kişilerde aranan şartlar arasına 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üyesi olmak veya yardım etmek' suçlarından hüküm giymemiş olmak da getirilmişti.

Yapılan bir diğer değişiklik ise sürekli nitelikte basın kartı sahipleri ile ilgili olmuştu. Buna göre karta sahip kişilerin, milli güvenliğe ve kamu düzenine açıkça aykırı faaliyetlerde bulunması veya bu faaliyetlere açıkça destek vermesi; şiddet ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması; suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması durumunda kartları iptal edilebilecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49