Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün akşam Bakanımla görüştük, inşallah yüz yüze eğitimi başlatacağız ve yavrularımız da öğretmenleriyle yüz yüze çalışmaya başlayacaklar

GÜNCEL 18.08.2021, 22:38
Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması!

(AFGANİSTAN) Öncelikle Muharrem ayının 10.günündeyiz. Milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bazı ülkeler Afganistan'a tıpkı Suriye'de yaptıkları gibi sadece terörden bakıyor. Terör ve göç bize gelmezse sorun yok diyorlar, mantık bu. Afganistan bizim için güçlü, tarihi, kültürel bağlarımızın olduğu kardeş bir ülke. Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan'ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir. İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban ile irtibat halindeydiler. Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz. Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz. Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız. Biz bir NATO ülkesiyiz. Afganistan'daki askerlerimiz hiçbir zaman muharip bir güç olarak görev yapmadı. Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik, kullanmadık. Türkiye'nin Afganistan'daki askeri varlığı, yeni yönetimin de uluslararası alanda elini güçlendirecek ve işini kolaylaştıracaktır. Taliban'ın ülkede kontrolü sağlamasıyla önümüzde yeni bir tablo çıktı.

(TÜRKİYE - BAE İLİŞKİLERİ) Çok ciddi bir yatırım hedefleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek. Devletler arasında iniş çıkışlar olabilir. Şu an itibarıyla yaklaşık birkaç aydır bizim istihbarat örgütümüz başta olmak üzere Abu Dabi yönetimiyle bazı görüşmeler yaparak, belli bir yere gelmiş bulunuyoruz. Bölgedeki bazı sıkıntıları temenni ediyorum ki aynı inancın mensupları olarak gidermiş oluruz. 

(AFGANİSTAN'DA TÜRKLERİN TAHLİYESİ) Afganistan'daki vatandaşlarımızın güvenliği ve huzurunu temin etmek bizim bir numaralı önceliğimiz. Afganistan'daki vatandaşlarımızı tahliye işlemlerimizi sürdürüyoruz. Devletimizin tüm imkanlarıyla yanlarında olduğunu vurguladık. Şu an itibarıyla 552 kişiyi tahliye etmiş durumdayız.

(GÖÇ İLE MÜCADELE) Düzensiz göç ile mücadele noktasında yoğun bir çaba harcıyoruz. Sınır güvenliğimiz için farklı önlemleri devreye aldık. İran sınırımızda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sınırımızın tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırı duvar çalışması tamamlandı. Sınır hattında 157 kilometrelik duvar tamamlandı. Sadece göç değil, teröre karşı da bunlar bizim için önemli bir bariyer.

(KILIÇDAROĞLU'NUN "ABD İLE GİZLİ GÖÇMEN" İDDİASI!)

Bu adam nereden bunu gördü? Kendi büyükelçisi bile böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. Ya bu adam yalancı. Bu adamın bugüne kadar doğru bir sözü yok. Olmayan bir şeyin iddiasını veyahut onu savunmak, ortaya koymak... Orada nasıl dışişleri yetkilisi yoktu diyor. İlla olması mı lazım. Ben varım. ABD Başkanı ile konuşuyorum. Orada sadece tercüman vardı diyorlar. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün. Bunu ispatla ben değil, sen mükellefsin. Madem böyle bir ispatın var ispatla. İspatlayamıyorsan özür dile."

(SEL AFETİ)

Sel afeti önce Artvin, Rize'den başladı. Artvin, Rize'den bu sel afeti başlayınca ben de hemen ertesi gün bölgeye gittim. Zaten bunlardan bir tanesi de benim ana-baba ocağımdı. Oradaki durumları yerinde tespit ettik. Oradan Artvin'in Arhavi ilçesine geçtik, durumları yerinde inceledik. Bu bölgelerde metrekareye düşen yağış miktarı bile yaşanan afetin büyüklüğünü göstermeye tek başına yeterlidir.

Öbür taraftan batıda da Bartın, Sinop ve Kastamonu'daki felaket Doğu Karadeniz'e göre daha büyük bir felaket. Selin yaşandığı bölgelerdeki yağış miktarını geçmiş dönemlerle karşılaştırdığımızda çarpıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bozkurt'ta bir yılda görülen yağmurun yarısı sadece 63 saatte oraya düştü.

Sel nedeniyle Kastamonu'da 62, Sinop'ta 15, Bartın'da 1 olmak üzere 78 can kaybımız oldu. Doğu Karadeniz'le birlikte ele aldığımızda 100'ü aşan can kaybımız var.

Yiten canlarımızı geri getiremesek de maddi kayıplarımızı en kısa zamanda telafi etme kabiliyetine sahip bir devletimiz var. 1 gün izinle ilk defa bakan arkadaşlarım yarın Kabine toplantısı için Ankara'ya gelecekler, sonra tekrar bölgeye gidecekler. Şu anda halihazırda sel bölgesinde 10 binden fazla personel, 22 helikopter, binin üzerinde araç, binin üzerinde iş makinesi, 42 bot, bir İHA, bir jandarma insanlı keşif aracı, bir sahil güvenlik korveti, 4 sahil güvenlik botu, 18 itfaiye aracı, 83 ambulansla bu çalışmalar yürütülüyor. İhtiyaç duyulan her türlü araç gereç bölgeye gönderildi.

Toplam 2 bin 400'den fazla vatandaşımız tahliye edildi. Sel nedeniyle yolları kapanan köylerimize bile Türkiye'de ilk defa havadan jeneratör nakliye ederek elektrik verdik, elektriksiz köy bırakmadık.

Acil ihtiyaçların karşılanması için şimdiye kadar bölgeye 73 milyon lira ödenek gönderildi. Muhalefetin karalama dili bu ülkede acaba ne zaman yok olacak? Gerçekten bunlar çok üzücü.

Vatandaşlarımız eşya zararlarını karşılayacağız. Evleri yıkılanlara yeni konutlar yapacağız. İşyeri ve araç zararlarının karşılanması için destek olacağız. Kaydırma köprü sistemi buraya getirilerek ırmaklar üzerinde kuruldu. İlk defa bu tür bir afette bu uygulamayı yaptık.

Biz ne zaman, hangi şartlarda bir ve beraber olacağız? Her zaman karalamak için bir şeyler mi bulmak, söylemek lazım? Yapılması gerektiği halde yapılmayan bir şey mi vardı da karalama kampanyası sürdürüyorlar? Antalya'da, Rize'de bunu gördük. Bu muhalefetin karalama dili bu ülkede ne zaman acaba yok olacak? Bunlar gerçekten çok üzücü. Onlar bunu yapsa da yapmasa da biz görevimizi yaptık, yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz.

"AFAD'a para mı verecekmişiz" diyorlar. Sen cebren AFAD'a para verecek değilsin. AFAD bu tür afetler için kurulmuş. Kimse gırtlağını sıkarak para istemiyor. Hayırda bulunmak isteyen olursa verir, bulunmak istemeyen de vermez. Bugün itibarıyla 181 milyon TL bağışta bulunan oldu.

Yarın Kabine üyelerimiz de bağışta bulunacak. Dere yatağına konut yapımını belediye başkanlığımdan beri aksini söylemişimdir. Dikey mimariye tevessül etmeyin, aşırı yüksek binalar yapmayın. Bunları söylerken dünyada yaşanan tecrübelerden hareketle söyledim.

Bunları defalarca yaşadığımız halde herkes bildiğini okuyor. Antalya, Manavgat, Muğla, buralarda da buna benzer olayları yaşadık.

Vatandaşlarımızın birçoğunun hayvanlarıyla ilgili ahır sorunu var, onların düşüncelerine dikkat ederek ahırlarına kavuşmasını da temin edelim dedik. Arıcılık noktasında da arı kovanlarını da süratle temin edelim dedik.

(DEZENFORMASYONLA MÜCADELE)

Bu olay yalan terörünün bir uygulamasıdır. Yalan terörünün mimarı Türkiye'de 'Bay Kemal'dir. Antalya'da belediye başkanlığı CHP'de, Muğla'da, İzmir'de CHP'de. Bütün buralarda acaba sizin karadan bu işlere müdahalelerde nerede itfaiyeleriniz? Hepsinde de biz devlet olarak bu işlere müdahale ettik. Helikopterlerle, uçaklarla müdahale ettik ve bunları yaparken de kalkıp kimseyi suçlamadık. DSİ bütün imkanlarıyla seferber oldu.

Sen sel afetinde ne yaptın? Bunu ortaya koy. Biz şu anda bu gayretle bütün ekibimle, benim 6 tane bakanım gece, gündüz demeden sürekli bu bölgelerde görevli olarak bulundular.

Yalan ve iftira konusu bizim siyasi hayatımızın her döneminde mücadele ettiğimiz bir sorun. Kimle? Bay Kemal'le. Birlik ve beraberliğimizi en çok güçlendirmemiz gereken tabii afetlerde bile bunlar yalan ve iftira çarkını işletmekten geri durmuyor. Sellerde HES yıkılması diyorlar. Baraj dediğin olay borularla suyun nakledilmesi olay olur mu?

(SOSYAL MEDYAYA YÖNELİK DENETİM ADIMLARI ATILACAK)

Böyle bir boru sistemiyle suyun nakledildiği bu olayda patlama ya da kapakların açılması nedeniyle taşkına sebep olması zaten mümkün değil. Bu yalan ve iftira kampanyasının en başında muhalefet adına konuşan siyasetçiler, milletvekilleri bulunuyor. Yalandan başka hiçbir şey konuşmayanlar sosyal medya mecralarını adeta kendilerine yuva edinmişler. Geleneksel medyada denetim görevini yerine getiren kurulumuz var. İnşallah Meclis'in açılmasıyla sosyal medyaya yönelik denetim konusunda gereken adımları atacağız. Sahada yürüttüğümüz mücadelenin kendini bilmez birilerinin yalanlarıyla baltalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Geleneksel medyada denetim görevini yerine getiren kurulumuz var. İnşallah Meclis'in açılmasıyla sosyal medyaya yönelik denetim konusunda gereken adımları atacağız. Gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı muhalefetin başını çektiği sosyal medya terörüne, yalan rüzgarına karşı dikkatli olmaya davet ediyorum.

(KORONAVİRÜSLE MÜCADELE)

Türkiye salgın sürecini hem sağlık hem kamu güvenliği hem de ekonomik bakımdan en iyi yöneten ülkelerin başında geliyor. Salgına karşı aşılamada dünyada oldukça biz önlerde yer alıyoruz. 86 milyonu geride bırakarak nüfusumuzun üzerinde bir rakama ulaştık. 

(AŞI KARŞITLIĞI)

Milletimin karşısında 3 doz aşısını olmuş bir cumhurbaşkanı olarak bulunuyorum. Milletimin karşısında 3 doz aşısını olmuş bir Cumhurbaşkanı olarak bulunuyorum. Bir sıkıntı olsaydı herhalde kendimizi böyle bir riske sokmazdık. Gönüllül esasıdır. Aşı olmak isteyenler gönüllülük esasına göre aşı olmalıdır. Zorlamayla böyle bir şeyi doğru bulmuyorum. En yüksek risk gruplarından başlayarak kademe kademe genel uygulama yaşını 15'e kadar indirdik. Hastanede yatanların neredeyse tamanına yakının aşı yaptırmayanlardan yana oluştuğunu görüyoruz. İlmi ve akli hiçbir gerekçeye dayanmadan aşı karşıtlığı kampanyası yürütülmesini doğru bulmuyorum.

(TURKOVAC)

Yıl sonuna kadar en geç bunu bitireceğiz diyorlar. Kendi aşımızı en kısa zamanda biteceğiz diyen hocalarımız da var. Temennimiz odur kiTURKOVAC en kısa zamanda elimizde olsun.

(YÜZ YÜZE EĞİTİM)

İnşallah olacak. Dün akşam Bakanımla görüştük, inşallah yüz yüze eğitimi başlatacağız ve yavrularımız da öğretmenleriyle yüz yüze çalışmaya başlayacaklar.

(TOKYO OLİMPİYATLARI)

Burada özellikle yani kadın sporcularımızın bu performansı bir ilklerin aslında öne çıkması demektir. Bu da tabii bizleri gerçekten sevindirmiştir. Hele hele neredeyse iki altına gidiyorduk boksta ve burada Buse Nazların orada haksızlığa da kurban gitti. Ben inanıyorum ki iki altını almış olsaydık boksta çok daha farklı bir şey olacaktı. Bizim olimpiyatlardaki derecemizi artıracaktı. 9'da bronz almak üzere şu ana kadar ilk defa böyle bir performansı yakalamış olduk. Paralimpiklikte de daha başarılı olacağımıza inanıyorum.

(YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI)

Devlet Bey kendi hazırlıklarını bana daha önce gönderdi. Nihai noktaya gelince çıkan neticeyi sayın Bahçeli'ye takdim edeceğim.

(SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK)

Bu konuyla ilgili de yine aynı şekilde Hayati Bey'in ekibi MHP'den bir ekiple görüşmelerini yaptılar, yapıyorlar. Bu çalışmaları bana takdim ettiler. Onun üzerinde son çalışmalarını yapıyorlar. Sayın Genel Başkanla da gelinen noktayı müzakere etme şansı bulacağız. 

Önümüzdeki seçimin tarihi bellidir. 

Yorumlar (3)
murat 1 ay önce
özel okullar bir öğrencilerini alsın veliler bir cemaatlere yurt parasını ödesinler kantinler bir ihale edilsin servisler ihale edilsin sonra durum vehimleşirse kapatırız
BAYRAKTAR 1 ay önce
BU NE BİÇİM BİLİMSEL ÇALIŞMAYMIŞ DAHA ÖNCE VERİLEN TARİHLER HEP İLERİ TARİHE İTİLDİ. HERHALDE SALGIN BİTİNCE BİZİM AŞIDA BİTMİŞ OLACAK O ZAMAN AŞIYI KİME YAPACAKLAR MERAK KONUSU. HERZAMANKİ GİBİ GEÇ GELECEK BU GEÇ GELME HASTALIĞINA NERDEN BULAŞTIYSAK TOPLANTIYA GEÇ GEL RANDEVUYA GEÇ GEL AŞIYA GEÇ GEL GEÇ GEÇ Bİ İŞİDE VAKTİNDE YAPALIM
AT İZİ 1 ay önce
OKULLARDA HİZMETLİ YOK HİJYENİ KİMİNLE SAĞLIYACAGIZ. İŞKUR EKİMDEN ÖNCE GÖREVLİ VERMİYOR ÇELİŞKİ DEĞİLMİ
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49