EĞİTİM İŞ, SEÇMELİ DERSLERLE İLGİLİ DAYATMAYI MEB ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ.

Eğitim-İş , seçmeli derslerle ilgili öğrenci ve velilere yapılan dayatmayı Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto etti.

GÜNCEL 13.01.2021, 16:37
EĞİTİM İŞ, SEÇMELİ DERSLERLE İLGİLİ DAYATMAYI MEB ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ.

Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde, “Dayatmaya Hayır! Seçmeli Dersini Sen Seç” pankartı açıldı ve “Laik, bilimsel, demokratik eğitim” “İş, emek, direniş, Eğitim-İş”, “Parasız eğitim, parasız sağlık” sloganları atıldı.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım tarafından burada yapılan açıklama şöyle:

“Bugün burada eğitimi dinselleştirme faaliyetlerini afet var, salgın var demeden sürdürenlerin, bu kez gözünü seçmeli derslere çevirmesi nedeniyle toplandık.

Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir. Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta dini içerikli derslerin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır.

Yani daha önceki senelerden de bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz bu yönetmeliğe aykırı uygulama için belli ki bu yıl daha çok uğraşılmaktadır. Talimatnamelerde bu derslerin öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili STK'ların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek/vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir.

Belli ki dayatılan derslerden başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine "bu dersi verecek öğretmen yok" yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir. Bilinsin ki biz bu oyunu daha önce izledik ve mücadelemizle bu oyunu bozduk! Aynı oyunun sahnelenmesine izin vermeyeceğiz!

Daha önce de anlattığımız üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratmaktadır:

* Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır.

* Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir.

* Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken, sicilleri ağza alınmayacak suçlarla kabarmış, Cumhuriyet alerjisi, söylemlerinden taşan yobaz topluluklar, STK adı altında okullara enjekte edilmektedir.

* Bu dayatmalar, okullardaki norm dengesini alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Örneğin sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir. Oysa ki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlerinin derslere girmesi sağlanmaktadır.

Sendika olarak bu hukuksuz talimatlara ilk ulaştığımız andan itibaren gösterdiğimiz yüksek tepkiyle, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geri adım attırmış bulunmaktayız. Şimdi sıra tüm Türkiye'de!

Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem" lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, başında oturduğu Bakanlıkta kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır. Eğer konuşmalarındaki "çağdaşlık" vurgusu "takiyye" değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulları imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalıdır.

Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendisinin ilgili ve yetenekli olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir.

Konunun Türkiye'nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz.”

Açıklamanın ardından pankartımızı Bakanlık önüne asma girişimimiz güvenlik görevlileri tarafından engellenmek istenmesiyle arbede yaşandı.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, “Burası Milli Eğitim Bakanlığı ve biz de bu Bakanlığın emekçileriyiz! Yasal hakkımızı gasp edemezsiniz” diyerek tepki gösterirken, pankartın asılmasına izin verilmemiştir.

Kaleminden başka hiçbir şeyi olmayan öğretmenler, bağlı oldukları Bakanlık önünde, eğittikleri çocukların yaşındaki güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kalmıştır.

EÜĞİTİM İŞ

Yorumlar (10)
Eğitimci 1 hafta önce
He he işiniz gücünüz İslam düşmanlığı... Seçmeli derslerden de haberiniz yok... Boş yapmayın... Hadi mağara devrine... Karanlık çağcılar...
özgür 1 hafta önce
Din düşmanı sözde sendika başka işin kalmadı mı? Partinin taciz ve tecavüzlerini de protesto edebilir misin? zihniyetiniz için değil; Eğitim ve Eğitimciler için çalışın...
Ömer 1 hafta önce
Teşekkürler eğitim iş, helal olsun haksız uygulamalara karşı verdiğiniz mücadeleden dolayı tebrik ediyorum. Seçmeli derslerle öğrenci ve velileri fişliyorlar, inşAllah bu kayıtlar ilerde karşılarına çıkınca fevaryan etmezler.
Gültekin 1 hafta önce
Sendika gibi sendika bir bu var gibi. En kısa sürede üye olacağım.
bahadır 1 hafta önce
helal olsun..seçmeli ders saçmalığının okullarda nasıl seçildiğini herkes biliyor..bu sistem seçmeli ders değil ''zorunlu seçmeli ders'' dayatıyor öğrencilere..sırf muhalif sendika olduğu için eleştirenlere ise söyleyecek söz yok
Antep... 1 hafta önce
İmam-hatip ortaokulları da çocuklar dua öğrenmeden mezun oluyor..Herseyleri akademik başarı oldu..Sübhaneke bilmeden mezun oluyorlar
Osmanoglu 1 hafta önce
Bu haberi bırakın da Cumhuriyet, sözcu yapsin
Öner 1 hafta önce
Seçmeli dersleri bilinçli veliler seçiyor, diğerlerini okul yöneticileri öğretmenlere göre ayarlıyor, müdür yancı ise özellikle belli derslere yönlendiriyor, o zaman da bu branşta şu kadar öğretmene ihtiyaç var denilip, o branştan binlerce öğretmen alınıyor, haaa ders mi? Önemli değil, kendi çocuklarının hangi dersleri seçtikleri belli, garibana belli dersler lazım, bırakın da insanları rahatça ders seçsin ler, ikilik çıkarmayın, ayıp ayıp.
öğretmen21 1 hafta önce
kendine eğitimci diyen arkadaş insanlıktan nasip almamış mahlukata sesleniyorum başkasının çocuklarına din pompalayarak cenneti garantileyemezsiniz seçmeli derslerin tümden kaldırılması çok yerinde olacaktır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49