Çanlar kimin için çalacak?

GÜNCEL 14.08.2020, 10:52
4959
Çanlar kimin için çalacak?

Ernest Hemingway, toplumsal birlikteliğin önemini şarkılara, tiyatrolara, filmlere konu olan ‘Çanlar kimin için çalıyor?' romanında anlatır. Savaşın yıkıcılığı, ‘ölümle- yaşam, cesaretle- korku, çaresizlikle- umut' kavramlarıyla sorgulanır. ‘Tüm yiğitliğine karşı yalnız kalabilirsin' sözüyle, insan hayatındaki bilinmez yıkıcılıkları sıralar. Sağlıktan, eğitime, ekonomiden, gelecek hayallerine tüm alışkanlıkları yıkan Kovid-19 salgını da tıpkı bu romandaki gibi insanlığın ortak yıkıcı savaşıdır. Türkiye, dünyada hayatı felç eden salgının dışında kalamazdı.

KORUMA KALKANI

Kovid-19 ilk kez kapımızı 10 Mart'ta çaldı. Vaka sayısı 5 günde 47'ye çıktı. Devlet, tüm savaşların en büyük mağduru çocukların önüne koruma kalkanı çekti. İlkokuldan üniversiteye 25,6 milyon öğrenci artık uzaktan eğitimdeydi. Karar alındığında ülkede tek bir kişi bile ölmemişti. Karardan 24 saat sonra ilk can kaybımızı verdik. Mart'ta 214 kişi ölünce şok olduk. Uzaktan eğitim kararı doğruydu. Ekonomi, turizm gibi bir çok sebep sıralansa da, birden bire çocukların koruma kalkanı kaldırılacaktı. Vaka sayısı 197 binleri, ölü sayısı 5 bin 100'leri aşarken arka arkaya MSÜ, LGS ve YKS' de 4,7 milyon öğrenci sınava alındı.

GERÇEKLER GİZLENİYOR

Sınavlar, milyonların zihninde tedbirleri gevşeten kırılma noktası oldu. Yasaklar da kalkınca tatil, düğün dernek derken artık ölmekten ve başkalarına virüs bulaştırıp öldürmekten hiç korkmuyorduk. Tek bir insanımız ölmemiş iken 68 bin okul tatil edilse de, vaka artarken okul açma telaşına düşüldü. Ders zili en son 152 gün önce çalmıştı. 17 Eylül için çok muğlak da olsa okulların açılacağı sinyali verildi. Veliler, “Okullar açılmayacak ise özel okula niye para ödeyelim?” sorularıyla, ikna olmadığını gösteriyor. Öğrenciler mi? İlk dönem okulların hiç açılmayacağını bilseler de, kazandıkları okullarda derse giremeyecek olmanın üzüntüsüyle tercih yapıyorlar.

KULİSLER KAYNIYOR

Okul açılışıyla ilgili bilmediğimiz gerçekler de konuşuluyor. Özel okullar, dijital altyapı ve öğrenci sayısı azlığıyla eğitime açılmaya hazır , devletler parasızlıktan açılamıyordu. Ankara kulislerinde, okulları açabilmek için Bakan Ziya Selçuk'un Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan ödenek istediği, para tahsisi yapılamadığı, kartların çekildiği, Cumhurbaşkanının damadını seçtiği, kapalı kapılar ardında konuşuluyor. Bakan Selçuk'un Eylül'de görevden alınacağı, yerine YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın veya AKP Kurucu üyesi de olan MEB Bakan Yardımcısı Reha Denemeç' in atanacağı da telaffuz ediliyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener'e eğitimcilerin süreçle ilgili bilgi verdiği de iletildi.

77 MİLYAR TL NEREDE?

Süleyman Demirel, ‘Siyasette 24 saat uzun bir zamandır” derdi. Kulisler hep hareketlidir. Söylentiler doğru mu? Eylül'de anlaşılır. Asıl eğitimde mali durum bu kadar kötü mü? Nisan 2020'de yayınlanan Faaliyet Raporu'na birlikte bakalım. MEB'e merkezi bütçeden son 3 yılda tahsis edilen ödeneğin 77 milyar TL' si ödenmemiş görünüyor. 2017'de 85 milyar 48 milyon TL tahsis edilirken, yıl sonunda 82 milyar 939 milyon TL harcanmış. 2,1 milyar TL artması gerekirken, Hazine 17 milyar TL eksik ödeyince, yıl 15 milyar TL açıkla kapatılmış. 2018'de 92 milyar 528 milyon TL'lik bütçe, 6 milyar 920 milyon TL aşılmış. Hazine'de üste 22 milyar 88 milyon TL eksik ödeyince, 29 milyar TL açık verilmiş. 2019'da 113 milyar 813 milyon TL'lik bütçe 4 milyar 353 milyon TL aşılmış. Hazine bu kez 28 milyar 519 milyon TL eksik ödeyince, kasadaki açık 32 milyar 872 milyon TL'ye çıkmış. 2020 tahsisi 125 milyar 397 milyon TL. Ne kadarının ödendiği Aralık'ta TBMM'deki bütçe görüşmelerinde anlaşılır.

DERS ZİLİ DÜĞÜMÜ

Kapalı kapılar ardında neler oluyor? tam bilemeyiz. Ama, Bakan Ziya Selçuk'un dün yaptığı paylaşımı okuduk. Yılın bu zamanlarında hangi sınıf,
hangi çanta, hangi çorap gibi telaşlar yaşandığını anlatan Selçuk, “Bu süreçte birbirimize güvenmek, birbirimize inanmak ve birbirimizden destek almak en büyük çıkış noktamız olacak” diyordu. ‘Harç bitti yapı paydos' dememek için özel ve devlet şimdi herkes fedakarlık yapmalıdır. Bireyin en temel hakkı olan eğitimin siyaset dışı ve siyaset üstü olması, ‘Okullar açılacak mı?' sorusunu ortadan kaldırır. Yoksa biz daha çok, ‘Ders zili çalacak mı?' diye sorup, Hemingway'ın dediği gibi ‘Çanlar kimin için çalıyor?' sorusunun koltukları sallamasını izleriz.

Sultan UÇAR

SÖZCÜ

Yorumlar (20)
Adanalı 1 ay önce
İlk defa eğitimden anlayan öğrencilerle iç içe olan öğretmenlerini dinleyen bir bakan oldu. Böyle bir insanın görevden alınması büyük yanlış olmalı. Bakana destek olunup siyasetten uzak tutulmalı.
Değiştirin tabi 1 ay önce
Aynen değişsin fazla geldi bakan bize bi yerlere çomak soktu şube müdürlüğü rotasyonu milli eğitim müdürlerine sınav getirmesi müdür müdür yrd.sınavı açması öğretmen mülakatlarına aynı puanın verilmesi tabi rahatsız etti birilerini ip elden gidiyo
Yağcı 1 ay önce
Eğitim adına ne yaptı bi tane örnek ver...özel okullar dernek başkanı öğretmenlere hakaret etti.. ağzını açıp bişey diyebildimi????
Talha 1 ay önce
Ziya öğretmenden memnunuz ak parti ayağına sıkmaz
Kulivert 1 ay önce
Ziya hocayı alıp Reha Denemeç gelecekmiş :) güldürmeyin adamı :) Reha bey bakan olacaksa maliye bakanı olmalıdır . En iyi anladığı iş paradır :)
ali 1 ay önce
Mebde reha bey en çok para işlerinden anlar :) Eğitimden anlamazki reha bey heleki ziya hocanın olduğu yerde esamesi bile okunmaz boş haber
Ahmet 1 ay önce
Meb'de her iki isim de bakanlık yapamaz. Ziya SELÇUK bakanlığa başladı başlayalı eski müsteşarın ekibi, Erzurum grubu, Ziya SELÇUK'un görev yapmasına engel oldular. Ayrıca Ahmet GÜNDOĞDU'nun da bakanlığın çalışmalarının önünde engel olduğunu düşünüyorum.
Real 1 ay önce
Yalancı...
Selim 1 ay önce
Reha bey maliye bakanı olsun. Milli eğitimde geldiği günden bu tarafa eğitimle ilgili ne icratı olmuşki bakan olacakmış .
mustafa 1 ay önce
Ziya hoca kalmali
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49