Boğaziçi Üniversitesi çevresinde toplananlar gözaltına alındı

İstanbul Valiliği'nin uyarısının ardından Boğaziçi Üniversitesi çevresinde toplanan gruplara polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Öğrenciler, Kabe fotoğrafının yere atılması sonrasında tutuklanan 2 Boğaziçi Üniversiteli öğrencinin serbest bırakılması için oturma eylemi yaptı.

GÜNCEL 01.02.2021, 23:55 01.02.2021, 23:58
Boğaziçi Üniversitesi çevresinde toplananlar gözaltına alındı

Sosyal medya üzerinden farklı görüşten gruplar, Kabe fotoğrafının yere serilmesi olayı sonrasında tutuklanan iki Boğaziçi öğrencinin serbest bırakılması için üniversite önünde toplanma ve basın açıklaması çağrı yapmıştı.

İstanbul Valiliği, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararla, toplanmalara izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Sabah erken saatlerden itibaren de Üniversite çevresinde polis geniş güvenlik önlemi almış, kampüs çevresine bariyerler yerleştirilmişti.

Boğaziçi Üniversitesi etrafında toplanan grup üyeleri, rektör Melih Bulu'nun Rektörlük binasından çıkışını engelleyeceklerini ifade ederek işgal girişiminde bulundu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, 'Polis defol üniversiteler bizimdir' sloganları attığı görülüyor.

Uyarılara rağmen öğle saatlerinden sonra Etiler'de toplanan gruplar, kampüs kapısına yürümek istedi. Ancak polis izin vermedi. Dağılmayan gruplardan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDP'Lİ HÜDA KAYA İLE POLİS ARASINDA TARTIŞMA

Öte yandan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, göz altılara engel olmak istedi. Kaya, kendisini uzaklaştırmak isteyen polisin omzuna vurunca itişmeler yaşandı. Hüda Kaya ile polis arasında tartışma çıktı. Kaya, gözaltına alınanların bulunduğu otobüsten uzaklaştırıldı.

İstanbul Valiliğinden Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilere ilişkin açıklama:

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericilerin, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle dağılmalarının sağlandığını bildirdi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur.

Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericilerin İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır."

AGD'den Beyazıt Meydanı'nda protesto eylemi

Boğaziçili öğrencilerle aynı saatlerde Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Beyazıt Meydanı'nda başka bir eylem düzenledi. AGD'li üyeler Boğaziçi Üniversitesi'nde Cuma günü öğrenciler tarafından hazırlanan sergide üzerinde Kabe'nin olduğu bir resmin yer almasını protesto etti.

Öğrenci Sendikası ise AGD'nin yaptığı eylemi işaret ederek, Boğaziçi Üniversitelilerin basın açıklamasına izin verilmemesine tepki gösterdi.

Yorumlar (2)
BEYDAĞI44 5 ay önce
Nasıl ki FETÖ terör örgütünden dolayı askeri okullar kapatıldıysa DHKP-C.TİKKO,MLKP ,PKK gibi terör örgütlerinden dolayı derhal Boğaziçi Üniversitesi derhal kapatılmalıdır.Sonuçta misyoner yuvası olan,sözde öğretim üyeleri ile sözde öğrencilerden mürekkep olan bu fitne yuvası,FETÖ terör örgütünden dolayı kapatılan askeri okullardan daha da önemli değil.Ayrıca devlet tarafından atanan rektörü kabullenemeyen sözde öğretim üyeleri özde vatan hainleri ve devlet düşmanları bir an önce KHK ile ihraç edilerek akademik ünvanları da ellerinden alınmalıdır.
BEYDAĞI44 5 ay önce
Nasıl ki FETÖ terör örgütünden dolayı askeri okullar kapatıldıysa DHKP-C,TİKKO,MLKP ,PKK gibi terör örgütlerinden dolayı Boğaziçi Üniversitesi’nin de derhal kapatılması gerekir.Sonuçta misyoner yuvası olan,sözde öğretim üyeleri ile sözde öğrencilerden mürekkep olan bu fitne yuvası,FETÖ terör örgütünden dolayı kapatılan askeri okullardan daha da önemli değildir.Ayrıca devlet tarafından atanan rektörü kabullenemeyen sözde öğretim üyeleri özde vatan hainleri ve devlet düşmanları bir an önce KHK ile ihraç edilerek akademik ünvanları da ellerinden alınmalıdır.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49