Bilim Kurulu üyesinden yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması

Son dakika haberleri: Pandemi sürecinden en çok etkilenen eğitim sektörünün paydaşları için artık umut veren açıklamalar gelmeye başladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, risk haritasını işaret etti.

GÜNCEL 28.05.2021, 15:57 28.05.2021, 16:00
Bilim Kurulu üyesinden yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okullarda yüz yüze eğitime geçiş süreciyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Okullarda uzaktan eğitimin devam ettiğini anımsatan İlhan, yüz yüze eğitimdeki kazanımların çok daha fazla olduğunu vurguladı.

İlhan, okullarda öğretimin dışında eğitimin de verildiğine dikkati çekerek, çocukların yüz yüze bir şekilde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte olmasının hem eğitsel hem öğretsel hem de psikolojik açıdan oldukça önem taşıdığının altını çizdi.

"AÇIK HAVA BULUNMA İHTİMALLERİ SÖZ KONUSU"

Okuldaki birlikteliğin özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gelişimi için çok daha önemli olduğuna işaret eden İlhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yaş grubunda yüz yüze eğitim öğretimin öğrencilere çok daha fazla katkı sağladığı aşikar. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığınca, 1 Haziran'da tekrar bir değerlendirme yapılacağı bilgisi verilmişti. Benim kişisel kanaatim, eğer vakalar belli bir seviyede giderse özellikle riskli olmayan illerimiz başta olmak üzere Türkiye genelinde eğitim yüz yüze olarak bir süre daha devam edebilir. Örneğin, haziran sonuna kadar eğitim devam edebilir çünkü çocuklar uzun süre evde kaldı, birbirlerini özledi. Aynı zamanda şu anda çocuklar okula gittiklerinde açık havada bulunma ihtimalleri söz konusu. Hava sıcaklığı uygun olduğu için sınıflarda pencerelerin açılması mümkün."

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN KORONAVİRÜS RİSK HARİTASI BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Karar verildiğinde velilere tercih hakkı sunulmasının söz konusu olabileceğini belirten İlhan, "Milli Eğitim Bakanlığınca yine velilere tercih şansı da sunulacaktır. Tercihlerine göre çocuklar uzaktan ya da belirlenen günlere göre okula gidebilir. Bu 2 gün yüz yüze, 2 gün uzaktan olabileceği gibi 3 gün yüz yüze 2 gün uzaktan şeklinde olabilir. Bu sınıf gruplara bölünerek ayarlanabilir." diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan, yüz yüze eğitime geçme kararının iller bazında verilmesinin daha uygun olabileceğini ifade ederek, "Nüfusu 300-400 bin olan yerde vaka sayısı çok fazla ise orada açılmama söz konusu olur, eğitim-öğretim uzaktan eğitimle devam eder. Örneğin, büyükşehirlere bakıldığında belli bir seviye tutturulabilirse planlama buna göre olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kararda, Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Türkiye'de illere göre koronavirüs risk haritasının da önem taşıyacağına dikkati çeken İlhan, "Örneğin, mavi ve sarı renkte olan illerde okulların açılması yoluna gidilebilir. Vaka durumuna göre bunu 1 Haziran'da değerlendirmek daha doğru olacaktır. Karar, Türkiye genelinde alınabileceği gibi iller bazında da olabilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (4)
Devam 4 ay önce
Hı hı... Bu tarihte zaten öğrenciler okula gelecekti. Hele tercih hakkı tanınca sınıflar tıklım tıklım dolacak. Sorun uzaktan eğitim değil. Sorun katılım. Bunu anlayın. Hedef şaşırtmayın sayın yetkililer. En iyi öğrenciler dahi pandemi sebebi ile okula gelmiyor. Uzaktan beş gün devam...
……… 4 ay önce
Çocuklar birbirini özlermiş,tam da kucaklaşma zamanı zaten,bilim kurulu böyle derse……piklerde görüşürüz
Açın 4 ay önce
Olmayan bir salgın yüzünden eğitim bitti. Daha ne yapabilirsiniz bir düşünün... Okullar, HES kodu olmadan maskesiz mesafesiz aşısız açılmalı
adım 4 ay önce
açılmaz bizim öğretmenler bile artık açılmaz dedi
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49