AYM'den tüm memurları ilgilendiren flaş karar

Eşinden şiddet gören öğretmenin başka ilçeye atanma talebi kabul edilmeyen mahkeme kararı için AYM “kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı ihlali” ve 10 bin TL tazminata hükmetti.

GÜNCEL 11.09.2019, 08:54
AYM'den tüm memurları ilgilendiren flaş karar

Anayasa Mahkemesi (AYM), kendisini darp edip bıçakla yaralayan, boşanma davası açtığı eşi ile aynı ilçede çalışmak istemeyen K.Ş.’nin başka yere görevlendirme başvurularının kabul edilmemesini, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlali kararını verdi. Yeniden yargılama yapılması ve başvurucuya 10 bin lira da manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Kadınlara yönelik şiddet ve alınması gereken önlemler tartışılırken, Anayasa Mahkemesi’nden dikkati çeken, “kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı ihlali” kararı geldi. İzmir’de sınıf öğretmeni olarak çalışan K.Ş., memur olan eşi tarafından darp edildi. Şiddet gördüğü iddiasıyla kısa sürede boşanma davası açan K.Ş., eşiyle ilgili koruma ve tedbir kararları da aldırdı.

Talebi reddedildi

Can güvenliği endişesiyle çalıştığı yerdeki il milli eğitim müdürlüğüne, görev yerinin değiştirilmesi talebinde bulunan K.Ş.’nin talebi, koruyucu tedbir kararı sunulmadığı gerekçesiyle reddedildi. K.Ş., bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) başvurdu. MEB tarafından talebi reddedilen K.Ş., boşanma davasının sürdüğü sırada eski evinden eşyalarını almaya gittiği sırada ayrılma aşamasında olduğu eşi tarafından bıçakla yaralandı.

‘İdari mahiyet’ reddi

Sınıf öğretmeni K.Ş. bunun üzerine darp, ölümle tehdit ve bıçakla yaralama olayları nedeniyle can güvenliğinden endişe ettiğini, yaşantısını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu yerlerin eşinin çalıştığı yere çok yakın olmasının da bu endişeyi artırdığı gerekçeleriyle İzmir 7. Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İzmir 7. Aile Mahkemesi de, görev yeri değişikliği kararının idari mahiyette olması gerekçesiyle öğretmenin başvurusunu reddetti. Dilekçesinde eski eşinin kendini öldürmekle tehdit ettiği ve darp suçları nedeniyle cezalandırıldığı da yer alan K.Ş.’nin başvurusunu İzmir 8. Aile Mahkemesi de reddetti.

10 bin TL tazminat

Sınıf öğretmeni K.Ş.’nin başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine, yeniden yargılama yapılmasına ve K.Ş.’ye 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararın gerekçesinde, şöyle denildi: “Başvurucunun can güvenliğinin tehlikede olduğunu somut temellere dayalı olarak açıklamış olmasına karşın, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile Mahkemesi’nin şiddet mağduru başvurucuyu korumaya yönelik tedbirleri sağlama yönündeki pozitif yükümlülüklerine uygun hareket etmedikleri anlaşılmaktadır.” (Milliyet)

Yorumlar (4)
Kemal beziroğlu 2 yıl önce
Katil Seyma subaşı Kadın cinayetlerinin nedeni seyma subaşıdır. Seyma subaşı başörtüsü gibi simgedir. Lüks hayatın hak etmeden üretmeden yaşamanın simgesi. Kadınlar seyma subaşını örnek alıyor onun gibi yaşamak istiyor istedikleri olmayınca yanındaki erkekleri suçluyor. Sonuç cinayet kemalbeziroglu.wordpress.com tartışmaya açıyorum.
Kemal beziroğlu 2 yıl önce
Katil Aleyna tilki kadın cinayetlerinin nedeni aleyna tilki gibi azgınlardır. Kadınlara örnek olup onlara haketmeden üretmeden lüks hayat gösteriyorlar. Kadınlar bu hayata sahip olamayınca erkekleri suçluyor . Sonuç cinayet kemalbeziroglu.wordpress.com Ekşi sözlükde tartışmaya açıyorum
Kemal beziroğlu 2 yıl önce
Katil Aleyna tilki kadın cinayetlerinin nedeni aleyna tilki gibi azgınlardır. Kadınlara örnek olup onlara haketmeden üretmeden lüks hayat gösteriyorlar. Kadınlar bu hayata sahip olamayınca erkekleri suçluyor . Sonuç cinayet kemalbeziroglu.wordpress.com Ekşi sözlükde tartışmaya açıyorum
wghtymjthgfd 2 yıl önce
oh iyi olmuş bazı amirler kraldan çok kralcı yasalar akıl mantık bazen en doğrusunu söyler
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49