Akşener, 'parlamenter sistem' çalışmasını yarın kamuoyuyla paylaşacak

Partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Erdem ve Genel Sekreter Poyraz'ın koordinatörlüğünde yapılan "Güçlendirilmiş ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistem" adlı çalışma, "kuvvetler ayrılığı" ve "tarafsız cumhurbaşkanı" ilkeleri üzerine oturuyor- Seçim barajının yüzde 5'e indirildiği çalışma, aralarında "devlette liyakat", "basın özgürlüğü", "hukukun üstünlüğü", "çoğulcu demokrasi" ve "kadın hakları" gibi başlıkların yer aldığı 8 bölümden oluşuyor

GÜNCEL 25.05.2021, 11:27
Akşener, 'parlamenter sistem' çalışmasını yarın kamuoyuyla paylaşacak

- İYİ Parti'nin "parlamenter sistem" çalışması , Genel Başkan Meral Akşener tarafından yarın kamuoyuyla paylaşılacak.

Alınan bilgiye göre, Akşener, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem ve Genel Sekreter Uğur Poyraz'ın koordinatörlüğünde 2 yıl önce başlatılan "Güçlendirilmiş ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistem" adlı çalışmayı, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda anlatacak.

"Kuvvetler ayrılığı" ve "tarafsız cumhurbaşkanı" ilkeleri üzerine oturan çalışma, "önceki parlamenter sistemin arazlarını ortadan kaldıran model" olarak nitelendiriliyor.

Yasama, yürütme ve yargı erkinin bağımsızlığına geniş yer verilen çalışmada, cumhurbaşkanının seçilme yöntemine ilişkin bir öneri bulunmuyor.

Parlamentoyu, "muhalefet ve iktidarın çekişme alanı" olmaktan çıkarıp, ortak paydalarda buluşabildiği bir alana doğru çeken çalışma, "güçlü birey, güçlü toplum, güçlü sivil toplum, güçlü meclisi" hedefliyor.

- Seçim barajı yüzde 5'e indiriliyor

Çalışma, aralarında "devlette liyakat", "basın özgürlüğü", "hukukun üstünlüğü", "çoğulcu demokrasi" ve "kadın hakları, gençler" gibi başlıklarının yer aldığı 8 bölümden oluşuyor.

Siyasette istikrarın "yapıcı güven oyu" ile sağlanmasının önerildiği çalışmada, temsilde adalet için ise yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5'e indiriliyor.

Akşener'in, partisinin "parlamenter sistem" önerisini kamuoyuna açıklamasının ardından, çalışma iktidar ve muhalefet partileriyle de paylaşılacak.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49