2024-KPSS: Alan Bilgisi Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı 2024-KPSS: Alan Bilgisi Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı

Altının gramı, yeni güne yükselişle başladı ve şu an 2 bin 490 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 4 bin 110 liradan, cumhuriyet altını ise 16 bin 380 liradan satılıyor. Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,3 altında 2 bin 480 lira seviyesinden tamamlamıştı.

Bugün saat 09.30 itibarıyla altının gram fiyatı önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 2 bin 490 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin 110 liradan, cumhuriyet altını ise 16 bin 380 liradan alıcı buluyor.

altın-1

Altının ons fiyatı ise şu sıralarda bir önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 2 bin 364 dolardan işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) gelecek adımlarına ilişkin belirsizlik devam ederken, yatırımcılar bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaları merakla bekliyor. Özellikle perşembe günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde piyasalar temkinli bir bekleyiş içerisinde bulunuyor.

Analistler, ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyallerine rağmen, Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda temkinli duruşlarını koruduklarını belirtiyor. Powell'ın açıklamalarının ve enflasyon verilerinin Fed'in gelecek politika adımlarına dair ipuçları sağlayabileceğini ifade ediyor.

Dün yayımlanan verilere göre, haziranda tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi 0,2 puan azalarak yüzde 3'e gerilerken, Fed'in verilerine göre ise ülkede tüketici kredileri mayısta beklentilerin üzerinde 11,3 milyar dolar arttı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme olasılığı yüzde 81, kasımda ise faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 78 olarak fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından aralık toplantısında ikinci kez faiz indirimi ihtimali ise yüzde 98 seviyesinde bulunuyor.

Bugün yurt içinde veri gündemi sakin olurken, yurt dışında ise Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları yakından takip ediliyor. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 400 ve 2 bin 420 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 350 ve 2 bin 320 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğu belirtiliyor.