Deprem yardımlarını evine götüren emniyet müdürü, kalp krizinden öldü Deprem yardımlarını evine götüren emniyet müdürü, kalp krizinden öldü

Gram altının fiyatı, son zamanlarda serbest piyasalarda 2.123 TL seviyelerinden yükselişini sürdürüyor. Altın piyasaları uzmanları, yıl sonunda gram altının 3200 - 3500 TL bandında olabileceğine yönelik tahminlerde bulunuyor. Özellikle, Fed'in faiz politikasına dair beklentilerin altın fiyatlarında yukarı yönlü ivme oluşturması bekleniyor.

Uzmanlar, Fed'in faiz indirimine başlaması ihtimalinin doları zayıflatacağını ve bu durumun da altını güçlendireceğini belirtiyor. Bu senaryo, gram altının yeni rekorlar kırabileceği görüşünü destekliyor.

Altın piyasaları uzmanı Rıza Gökay Tuğsavrol, gram altının yükseliş trendinde olduğunu ve Fed'in faiz indirimiyle ilgili açıklamaların gram altını yukarı yönlü hareket ettirdiğini ifade etti. Ayrıca, doların kademesel olarak yükselişi de gram altındaki artışta etkili oluyor.

Diğer bir uzman Mehmet Ali Yıldırımtürk ise uluslararası piyasalarda ons altının 2024 sonunda 2400 dolar olabileceğini tahmin ediyor. Serbest piyasada ise gram altının 3200 TL seviyesini görmesi bekleniyor.

Tuğsavrol, Fed'den gelecek açıklamaların, enflasyon ve işsizlik verilerinin ons altın fiyatını etkileyebileceğini belirtti. Bu durumun gram altının yükselişini destekleyeceğini ve serbest piyasada gram altının yıl sonunda 3500 TL'yi görebileceğini söyledi.

Altın fiyatlarının ABD'den gelecek olan 'Kişisel Tüketim Harcamaları' verisine odaklandığı belirtiliyor. Bu veriler, Fed'in faiz indirimine başlayacağı tarih konusunda altın yatırımcılarına sinyal verebilir.