Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi cuma günü 9 bin 300 puanını aşarak yeni rekorunu kırdı. Geçen haftaya aşağı taraflarda başlayan altın fiyatları ise perşembe ve cuma günleri ivmesini yukarıya döndürdü.

IBAN korkusu Maliye'yi kilitledi: Herkes birbirini ihbar ediyor IBAN korkusu Maliye'yi kilitledi: Herkes birbirini ihbar ediyor

Yılbaşından beridir ise yatırım araçlarındaki kazançlar dakika dakika araştırılıyor. Peki altın, borsa, mevduat ve dövize göre en yüksek getiri elde edilen ne oldu? Borsa ve gram altın için beklentilerr neler? Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar yorumladı. Baydar gram altın için ‘bu seviyenin görülme ihtimali yüksek’ diyerek yatırımcıyı sevindirdi.

‘AŞIRI RİSKLİ OLDUĞU İÇİN DİKKAT ETMEK GEREKLİ’ 
“Borsada teknik olarak yukarı sinyalleri devam ediyor. Borsada 9400 puan seviyeleri hala kritik direnç bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak teknik göstergelerinin aşırı riskli bölgede olması çok dikkatli olmamızı söylemektedir."

BORSAYA YÖNELMEK İÇİN İKİ SEBEP! 
"Global piyasalarda enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması nedeniyle gelen alımların da etkisi var. Özellikle teknoloji yoğun şirketlere olan ilgi piyasaların yukarı gitmesine de neden oluyor. O yüzden %0.96’lık artışla bilişim sektörü en fazla artan sektör oldu.

Bunun yanında açıklanan şirket karları da oldukça iyi gelince, bu durum borsa için moral kaynağı oluyor. Hem enflasyon nedeniyle artan bilanço aktif değerlerinin etkisi hem de gelen güzel karlılıklar borsaya ilginin devam etmesine neden olmaktadır."

YILBAŞINDAN BERİDİR EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI NE OLDU? 
"Dönemsel olarak baktığımızda yılbaşından bu yana en yüksek getiri borsada. Altına ve dövize bakarsak nispeten yatay seyirde bir hareket söz konusu. Faizlerde ise aylık getiriler %3-5 arası değişmektedir. Ancak bu artışa karşın borsada hisse bazında hareketlerin değişiklik gösterdiğini de unutmamak lazım."

‘KAR SATIŞI BAHANESİ OLARAK KULLANILACAK’ 
"Şu an zirve seviyesinin çok çok altında olan bir sürü hisse senedi var. Dolayısıyla, endeks yorumuyla bu hisse senetlerinin aynı durumda olamayacağı unutulmamalı. O yüzden temettü verimi yüksek, iyi yönetilen şirketler borsada her zaman kazandırır.

Ancak kısa vadede fiyat dalgalanmaları nedeniyle kayıplar olacağından alınca asla düşmeyecekmiş gibi bir mantıkla olaya bakmak ciddi kayıplara sebep olabilir. Bir yandan yüksek çıkan enflasyon verileri borsalarda alıma sebep olurken, faiz indirimlerinin ötelenebileceği beklentileri de her zaman kar satışı bahanesi olarak kullanılacaktır."

BORSADA YENİ REKOR NE OLUR? 
"Dolar bazında 9412 civarı direnç seviyesi hala önemini korumaktadır. Ayrıca cuma günü kapanışı tipik bir "key reversal" sinyali verdiğinden, haftanın ilk günü dolar bazında düşerek açılma riskini de artırıyor."

‘DAHA SONRA YÜKSELİŞE GEÇME POTANSİYELİ DEVAM EDİYOR’ 
"Bu tür sinyaller genelde bir gün öncesinin en düşük seviyesinin altını deneyebileceği anlamına gelir. O yüzden haftanın ilk günü dikkatli olmak lazım. Şimdilik orta vade riskli-yukarı sinyalleri devam ettiğinden daha sonraki günlerde tekrar yükselişe geçme potansiyeli devam ediyor. Ancak global piyasalarda davranış değişikliği olursa, içeride yabancı davranışlarının da buna göre olacağı unutulmamalıdır."

ALTINDA SERT HAREKETLERİN SEBEBİ NEDİR? 
"ABD enflasyon verilerinin yüksekliği faizlerin kısa vadede düşürülmesi umutlarını kaybettirince, altının düşüşüne neden oldu. Ons altın fiyatı 1984 seviyelerine kadar düşerek aşağı trend sinyallerinin gelmesine neden oldu."

GRAM ALTINDA KISA SÜRELİ BEKLENTİ! 
"Ancak son 2 iş günü gelen tepki alımları ile 2015 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Tekrar yukarı sinyallerinin gelmesi için önce 2021 sonra da 2039 seviyelerinde tutunması gerekmektedir. Ons altın hareketi yurt içi gram altın fiyatını belirlemeye devam edeceğinden, bahsettiğimiz seviyeleri iyi takip etmek gerekmektedir. Gram altında bu tepki hareketine bağlı olarak yükselişini sürdürebilir.

Gram altında yukarı sinyallerinin gelmesi için 2013 TL seviyesinin test edilmesi gerekmektedir. Şimdilik bu ihtimalin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz."

GRAM ALTINDA YIL SONU BEKLENTİSİ! 
"Gram altında fiyatlardaki değişiklik yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin artmasıyla daha belirgin olacaktır diye düşünüyoruz. En azından yıl sonunda enflasyon oranının altında kalmayacağını düşünüyoruz.

Global jeopolitik risklerin çözümü, altında satış baskısını artırabilir. Gerek İsrail katliamı gerekse Rusya-Ukrayna savaşı sonlandırılabilirse bu durum altına satışı getirebilir. Bu risk göz ardı edilmemelidir. Gram altında yıl sonu hedefi olarak 2900 lira seviyelerini bekliyorum.” şeklinde konuştu.