Merkez Bankası’nın yeni yılın ardından faizleri sabit olarak açıklaması, mevduat faizlerinin yatay seyirde ilerlemesine sebep oldu. Bankalarda mevduat faizleri enflasyondan düşük kazanç sağlarken, yatırımcılar diğer seçeneklere yönünü çevirdi.

Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı

FAİZLERİN SABİT KALMASI YATIRIMCILARI NASIL ETKİLİYOR? 
Diğer yandan gram altın fiyatı bu hafta rekor üstüne rekor tazeliyor. Peki gram altın neden yükselişe geçti, borsa ve gram altın için beklentiler neler? Faizlerin sabit tutulması yatırımcıları borsaya mı itiyor? Ekonomist Hikmet Baydar konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Baydar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:


“Yatırımcıların borsaya ilgisi hem parasını enflasyona karşı koruma isteğinden hem de büyüyen şirketlerin karlılığından pay alabilmek amacı taşımaktadır. Faizler eğer bir sürpriz olmazsa yükselmeyecek, ancak gelecekte düşecek beklentisi bulunmaktadır. Bu durumda borsaya ilgi gelecekte de artacak gibi görünmektedir.

BORSADA YENİ BEKLENTİ!
Borsada 9412 puan seviyesi teknik olarak önemli bir direnç ve en son 9411 puan denendi ancak tutunamadı. Satış geldiğinde işlem hacminin düşmesi nedeniyle, önümüzdeki günlerde bu direncin tekrar test edilme ihtimalini yüksek görüyorum.

Eğer kırmayı başarabilirse ki bu ihtimal oldukça fazla, 9600 puan seviyelerine doğru gelen stop alımlarıyla hızlı bir yükseliş gösterebilir. Gram altındaki yükselişin bir sebebi altına olan talebin artarak sürmesi ve diğer sebebi ise döviz kurunun hafif yükselmesidir.

Seçim öncesinde risk almak istemeyenler altını güvenli bir liman olarak görmektedirler. O yüzden seçime kadar da altın talebi devam edebilir.

GRAM ALTIN İÇİN 2100 TL BEKLENTİSİ
Seçime kadar altın alma eğilimi devam edebileceğinden, bu süre içerisinde döviz kurunda ve ons altın fiyatında bir gevşeme olmazsa 2100 lira seviyelerine doğru yükselişine devam edebilir.

ALTIN VE BORSADAN HANGİSİ DAHA MANTIKLI? 
Aslında ikisi risk seviyeleri çok farklı yatırım araçlarıdır. Mali yapısı güçlü ve iyi yönetilen şirketler uzun zaman için altından daha avantajlıdır. Aslında ikisi risk seviyeleri çok farklı yatırım araçlarıdır. Mali yapısı güçlü ve iyi yönetilen şirketler uzun zaman için altından daha avantajlıdır. Uzun vadede borsa daha iyi getiri sağlama potansiyeline sahiptir. Özellikle dolar bazında bakarsak borsa zirve seviyelerinin hala yarısı civarındayken, ons altın yeni gördüğü zirveye yakın seviyelerdedir.” şeklinde yorumladı.