Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamları bugün açıklanacak. Milyonlarca memur ve emekliye yapılacak zam, haziran enflasyonunun belli olmasıyla netlik kazanacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayıs ayında bir önceki aya kıyasla %3,37, geçen yılın aynı ayına göre %75,45 ve 12 aylık ortalamalara göre %62,51 artış göstermişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Merkez Bankası'nın Tahminleri

Merkez Bankası haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %43,64 iken, bu anket döneminde %43,52 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %33,21 iken, bu anket döneminde %31,79 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla %21,33 ve %20,33 olarak gerçekleşti.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi

Tüketici Fiyat Endeksi, ocak ayında %6,70, şubat ayında %4,53, mart ayında %3,16, nisan ayında %3,18, mayıs ayında %3,37 artış göstermişti.

Memur ve Emeklinin Maaş Zamları Netleşecek

Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da netleşecek. Memur göstergelerine göre belirlenen çok sayıda kalemde yapılacak artış da netleşecek. Memur maaşlarının temmuz ayında artmasıyla birlikte 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı da artacak. Şehit dul ve yetim aylıkları da bu kapsamda güncellenecek.

Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı Artacak

Çalışanlar için en önemli güvencelerden biri olan kıdem tazminatı da memur zammından etkilenecek kalemlerden biri. Kıdem tazminatı, kişinin her yıl için çalıştığı süredeki 30 günlük brüt ücreti tutarında veriliyor. Tavan tutarın belirlenmesinde de memur zammı etkili olacak.

Uzman Görüşü: Tarkan Zengin

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, memur ve emeklinin temmuz ayında alacağı maaş artışına ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulundu. Zengin, şu açıklamayı yaptı:

"Son 5 aylık enflasyona baktığımızda %22,72 oranında gerçekleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri önceki 6 ayda gerçekleşen yani temmuz ayı artışlarını ocak ve haziran artışlarına göre alıyorlar. Beş aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışları %22,72 buna haziran ayı da ilave edilecek. Tahminlerimiz %25 seviyelerinde olacağı.

Memur ve memur emeklilerinin de enflasyon farkı dahil olmak üzere 5 aylık enflasyona göre alacakları artış %17,38. Memur ve memur emeklilerinin haziran enflasyonuyla birlikte artışlarını %20 civarı tahmin ediyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışları %22,72 memur ve memur emeklilerinin ise %17,38 bu rakamlara haziran ayında gerçekleşen enflasyon da eklenecek.

Memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı belli dönemlerde memur ve memur emeklileri lehine, belli dönemlerde SSK ve Bağ-Kur emeklileri lehine oluyor. Ocak 2024 artışını hatırlayalım. Memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı hesaplaması nedeniyle %49,25 olmuştu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise %37,57 olmuştu. Bu daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla birlikte emekliler yılı olması dolayısıyla da hepsi eşitlenmişti. Bu dönemsel oluyor. Bu yıl farklı olmasının temel nedeni de memur ve memur emeklileri ocak ayında toplu sözleşmeye göre %15 almışlardı. Temmuz ayında ise %10 alacaklar. %10 zam alınıyor fakat enflasyon farkı %15'in üzerindeki enflasyon farkı ilave ediliyor. Bu dönem 10 puan ocakta 15 puan olması nedeniyle SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle oluşan 5 puanlık fark oradan geliyor."