İnsanlar, zaman zaman sessizlik için çeşitli arayışlara girmekte. Ancak bu en sessiz odada uzun süre kalmak, insanı çıldırma noktasına ulaştırabilir.
Guinness rekorlarına girdi
Dünyanın en sessiz yeri olarak belirlenen bu oda, Microsoft’un genel merkezi içerisinde bulunuyor.


1 saatten fazla kimse kalamıyor
İnsanların duyma alt sınırı 0 desibeldir. Kulağın negatif desibelleri duymuyor olması sesin olmadığı manasına gelmiyor. Bu odanın desibel değeri de -20.6 düzeyinde. Bu yerde belli bir zaman kalındıktan sonra baş dönmeleri başlıyor. 6 kat beton duvar bulunuyor, bu duvarlar da 30 cm kalınlığında. Bu sayede 110 desibel düzeyindeki sesin içerisi gelmesi engelleniyor. Ses ile ilgili her durum dikkate alınarak özel olarak tasarlanmış durumda.

Depremin demir yolu ulaşımına maliyeti açıklandı. Milyarlarca lira sadece rayların masrafı... Depremin demir yolu ulaşımına maliyeti açıklandı. Milyarlarca lira sadece rayların masrafı...


Ne için kullanılıyor?
Microsoft çalışanları bu odada elektronik cihazları dinleyerek takip ediyor. Elektrik akımı geçerken kapasitörlerin elektronik devre düzeneğinde yol açtığı titreşimleri tespit ediyorlar. Hatta klavyede her tuşun belli bir sesi vermesi için gereken ayarlar bu odada yapılmakta; mikrofon ve hoparlörler de burada test ediliyor.