"Geçmeyen baş ağrısı" Türkçe'de kronik baş ağrısı olarak çevirebilir. Bu tür baş ağrıları, günlerin veya haftaların belirli bir bölümünde veya sürekli olarak devam eder. Migren ve tension-type baş ağrıları kronik baş ağrısının en yaygın türleridir. Ayrıca kronik baş ağrısının nedenleri arasında travma, sinir hassasiyeti, veya sinir sıkışması, diğer sağlık durumlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle ağrının semptomlarını azaltmak için medikal tedavi, fizik tedavi, veya psikolojik tedavi ile yapılır.

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Baş ağrısına iyi gelen tedaviler, kişinin baş ağrısı türüne ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak baş ağrısının belirtilerini azaltmak için kullanabileceğiniz bazı yollar şunlar olabilir:

Ağrı kesici ilaçlar: aspirin, ibuprofen, acetaminophen gibi over-the-counter ilaçlar, baş ağrısının belirtilerini azaltabilir.

Kişisel önlemler: Baş ağrısı geçirmekte olan bir kişi, güneş ışığından ve sesli ortamlardan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, yeterli miktarda uyku almak, ve stresten uzak durmak gibi önlemler alabilir.

Fiziksel tedavi: Masaj, akupunktur, gibi fiziksel tedavi yöntemleri baş ağrısının belirtilerini azaltabilir.

Psikolojik tedavi: Baş ağrılarının psikolojik nedenleri varsa, psikolojik tedavi yöntemleri, özellikle de yapılandırılmış eğitim programları ağrının belirtilerini azaltabilir.

AK Parti EYT'nin TBMM'ye geleceği tarihi duyurdu AK Parti EYT'nin TBMM'ye geleceği tarihi duyurdu

Medikal tedavi: Baş ağrısının belirli bir nedeni olduğunda, bu nedeni ortadan kaldıran medikal tedaviler de ağrının belirtilerini azaltabilir. Örneğin Migren için triptanlar, kronik baş ağrısı için botox enjeksiyonları gibi.

Ayrıca, düzenli olarak herhangi bir ilaç kullanımına başlamadan önce mutlaka bir doktorla konuşmanız önerilmektedir.