Pandemi sonrası iş yapış şekilleri yeniden şekilleniyor. Dünyanın dört bir yanında firmalar, çalışan deneyimini iyileştirmek için yeni modeller sunmaya başladı. Türk Telekom iştiraki AssisTT de bu dönüşüme katılarak, çalışanlarına ve girişimcilere çeşitli çalışma modelleri sunuyor. AssisTT Genel Müdürü Haktan Saran, "en iyi deneyimi yaşatmak" mottosuyla hareket ettiklerini belirterek, bu yeni dönemde Girişimci Müşteri Temsilcisi modeli ile ev hanımlarından öğrencilere kadar birçok kişiye girişimci olma fırsatı sunduklarını ifade etti.

Çalışma Modelleri:

İsrail Yemen’e savaş uçaklarıyla saldırı düzenledi İsrail Yemen’e savaş uçaklarıyla saldırı düzenledi
  1. Özgür Çalışma Modeli: Bu model, part-time çalışmak isteyenler için ideal. Ev hanımları ve öğrenciler, çalışma saatlerini kendileri belirleyerek bu model ile çalışabiliyorlar.

  2. Hibrit Çalışma Modeli: İş ve evde çalışmak isteyenler için geliştirilen bu model, çalışanların esnek bir şekilde işlerini yürütmelerini sağlıyor.

  3. Dilediğin Yerden Çalışma Modeli: Seyahat edenler ve gezginler için ideal olan bu model, çalışanların istedikleri yerden çağrı merkezi hizmeti verebilmelerine olanak tanıyor.

  4. Girişimci Müşteri Temsilcisi Modeli: Kendi işini kurmak isteyenlere yönelik olan bu model, ayda 35 bin lira ek kazanç imkanı sunuyor. Bu modelde çalışanlar, şahıs şirketi kurarak AssisTT ile sözleşme imzalıyor ve hizmet veriyor.

AssisTT Genel Müdürü Haktan Saran, "21 Müşteri Deneyim Merkezi ve 16 bin çalışan ile 70'ten fazla firmaya hizmet veriyoruz. Ayda 25 milyon çağrı alıyoruz. Çalışanlarımızın iyi bir deneyim yaşaması, hizmet kalitemizi doğrudan etkiliyor. Bu yüzden çalışanlarımıza özel beş farklı model sunuyoruz" dedi.

490 Kişi Kendi İşini Kurdu: Saran, Girişimci Müşteri Temsilcisi modeli ile kişilerin kendi işlerini kurmalarına imkan tanıdıklarını belirterek, şu ana kadar 490 kişinin bu modelle çalışmaya başladığını söyledi. "Eğer bıraksak bine çıkar. Şu an gözlemliyoruz" ifadelerini kullandı.

35 Bin Lira Ek Kazanç: Bu model ile başta kendi çalışanları olmak üzere ev hanımı ve öğrencilere ayda ortalama 35 bin lira kazanç imkanı sunduklarını vurgulayan Saran, genç girişimcilere çeşitli teşvikler sağlandığını da ekledi. Saran, "Girişimci Müşteri Temsilcisi olarak çalışan bir çoban bile var. Kendisi Diyarbakırlı. Gündüz çobanlık yapıyor, akşam evinde çağrı merkezi hizmeti veriyor" dedi.

Çağrı Merkezi Çalışanlarına Hakaret 10 Kat Arttı: Saran, çağrı merkezi çalışanlarına yapılan hakaretlerin üzüntü verici olduğunu belirterek, "Otuz yıl önce müşteriden hakaret duyma oranı yüzde 1 iken bugün 10 kat artmış durumda. Müşteriler, streslerini çağrı merkezi çalışanlarından çıkarıyor. Bu durumun yasal mevzuata kavuşturulması gerekiyor" dedi.

Yapay Zekanın Maliyeti: Çağrı merkezi sektörünün pandemiden bu yana sürekli büyüdüğünü belirten Saran, yapay zeka ile 250 saniyelik bir çağrının maliyetinin 4 dolar olduğunu ve bunun normal çalışana göre üç kat daha pahalı olduğunu ifade etti.

Dolandırıcılık Uyarısı: Saran, sahte çağrılar konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Eğer arayan kişi sizin kişisel verilerinizi soruyorsa, spesifik bilgiler veremiyorsa veya 'Görüşmelerimiz kayıt altındadır' demiyorsa, dolandırıcı olabilir. Çağrı merkezi sizi aradığında bu ifadeyi kullanmak zorundadır" dedi.

AssisTT, yeni çalışma modelleriyle iş dünyasında esnek ve verimli çalışma anlayışını yaygınlaştırarak, farklı kesimlerden insanların ekonomik özgürlüklerini kazanmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.