Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de enflasyonun ikinci yarıda yavaşlamasını ve yıl sonunda yüzde 40'a ulaşmasını öngördüğünü açıkladı. Fitch'in Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin faaliyet performansına ilişkin değerlendirmeleri ve beklentileri de raporda yer aldı.

Fitch'in yayınladığı rapora göre, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin faaliyet performansı, vergi gelirlerini destekleyen ekonomik büyüme sayesinde zorlu makroekonomik koşullara karşı dirençli olabilir. Ancak, 2024 yerel seçimlerinden sonra beklenen parasal sıkılaştırmanın reel GSYH büyümesini düşürmesi nedeniyle, yerel yönetimlerin faaliyet performansında yavaşlama bekleniyor.

Fitch'in raporunda belirttiği değerlendirmelere göre, yüksek enflasyon, liradaki değer kaybı ve asgari ücretteki artışlar, Türkiye'deki yerel yönetimlerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Ancak, daha sıkı para politikası nedeniyle enflasyonun yavaşlaması ve merkezi hükümetten yapılan transferlerle faaliyet dengesinin kısmen dengelenmesi bekleniyor.

Yerel seçimler öncesinde büyükşehir belediyelerinin planlanan yatırımlarını azaltması ve yüksek faiz oranlarıyla birlikte borçlanma maliyetlerinin artması, altyapı yatırımlarını finanse etmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, beklenen TL değer kaybının yerel yönetimlerin borçlarını olumsuz etkileyeceği ve borçlanma ihtiyaçlarını daha da zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Yeni Vergi Paketi Geliyor: Gelirini Düşük Gösteren ve Başkasının Hesabını Kullanan Yandı Yeni Vergi Paketi Geliyor: Gelirini Düşük Gösteren ve Başkasının Hesabını Kullanan Yandı

Fitch'in raporunda, Türkiye'deki yerel yönetimlerin faaliyet performansının gelecekteki döviz kuru değer kaybına dayanmak için dirençli işletme performansı ile desteklenebileceği ve bu durumun reytingleri sabit tutabileceği ifade ediliyor.