ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını mevcut %5,25 - %5,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu karar sonrası altın fiyatları yeni güne düşüşle başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ABD enflasyon verileri sonrası yükselişe geçen altın, Fed'in faiz kararının ardından gerileme eğilimi gösterdi.

Fed Kararı ve Açıklamalar

Fed'in politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 - %5,50 aralığında sabit tutması, piyasalarda beklentilere uygun bir karar olarak değerlendirildi. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'de açıklanan enflasyon verilerini "ilerleme" olarak nitelendirdi. Ancak Powell, para politikasını gevşetmeye başlamak için gerekli güvene henüz sahip olmadıklarını belirtti.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Fed'in faiz kararı ve Powell'ın açıklamaları sonrası altın fiyatları düşüşe geçti. Ons altın, sabah saatlerinde 2.311,43 dolar seviyesinde seyretti. Gün içinde ons altının en düşük 2.308,20 dolar, en yüksek 2.325,67 dolar seviyelerini gördüğü bildirildi.

Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti

Gram Altın Fiyatları

Türkiye'de gram altın fiyatları da Fed'in faiz kararı sonrası geriledi. Gram altın, 2.401,47 liradan alıcı buluyor.

Piyasaların Beklentisi

Fed'in faiz oranlarını sabit tutması ve bu yıl yalnızca bir faiz indirimi yapabileceği tahminleri, yatırımcıların dikkatle takip ettiği noktalar arasında. Altın fiyatlarının seyrinde, Fed'in gelecekteki faiz politikaları ve ekonomik verilere bağlı olarak değişiklikler yaşanabileceği öngörülüyor.