Ek MTV'de gecikme zammı belli oldu Ek MTV'de gecikme zammı belli oldu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faizle ilgili önemli mesajlar verdi. Powell, "Gerekli görüldüğü takdirde faizleri daha fazla artırmaya hazırız. Fed, faizlere yönelik sonraki adımlara verilere bakarak karar verecek." şeklinde konuştu.

Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

"Enflasyon son derece yüksek seviyede kalmaya devam ediyor. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşeceğinden emin olana kadar faizleri kısıtlayıcı seviyede tutmaya niyetliyiz. Fed yüzde 2 enflasyon hedefini değiştirmeyecek."

Ayrıca Powell, ekonomik büyümenin trendin üzerinde olması durumunda Fed'in daha fazla faiz artışı yapabileceğini de belirtti.

Fed, temmuz ayındaki son toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltmişti. ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'deki toplantısında 25 baz puan artışla 2018'den itibaren ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı.

2023 yılında ise Fed, faiz oranını toplamda 50 baz puan artırarak politika duruşunu dengelemeye çalıştı. Hazirandaki toplantısında faiz oranını 15 ay sonra ilk kez sabit tutan Fed, politika faizini yüzde 5-5,25 aralığında bıraktı.

Bu açıklamalar, piyasa oyuncuları ve ekonomi gözlemcileri için Fed'in faiz politikasının geleceği hakkında önemli ipuçları sunuyor. Powell'ın vurguladığı gibi, Fed kararlarını ekonominin performansına ve enflasyon dinamiklerine göre şekillendirmeye devam edecek gibi görünüyor.