Merkez Bankası, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisinin 31 Mayıs 2024 itibarıyla kullanıma açıldığını duyurdu. Bu yeni sistemle birlikte, özellikle 2. el araç alım-satımı gibi işlemler için kullanılan FAST gönderim tutarı 2 milyon liraya çıkarıldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, onay ve tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, işlemdeki taraflara güvence sağlamak amacıyla devreye alındı. Bu sistem, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemlerinde kullanılacak ve işlem limiti 2 milyon TL olarak belirlendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir."

Özgür Özel: Erdoğan'ın "Hazmedemedi" Sözlerini Üzerimize Almıyoruz Özgür Özel: Erdoğan'ın "Hazmedemedi" Sözlerini Üzerimize Almıyoruz

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Devreye Alındı

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay ve tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay ve tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay ve tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir.