Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 20 bin sözleşmeli öğretmen alım süreci devam ederken, öğretmen adayları ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. 2023 KPSS puanı ile bu yıl ataması yapılacak yeni sözleşmeli öğretmenlerin maaşları, Temmuz ayındaki memur zammının ardından netleşti.

Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti

Temmuz ayı öncesinde göreve başlayacak sözleşmeli öğretmenlerin maaşı 34.100 TL iken, TÜİK verileri doğrultusunda yapılan 6 aylık memur zammı ile birlikte bu rakam yükseldi. Göreve yeni başlayacak olan 9/1 derecesine sahip öğretmenlerin Eylül ayında alacakları maaş 40.685 TL olarak belirlendi.

Öğretmen maaşları hesaplanırken kademelerine ve meslekte geçirilen süreye dikkat ediliyor. Ayrıca, göreve başlanılan tarihten itibaren çalışılan dönem de maaşın hesaplanmasında önemli bir rol oynuyor. İlk göreve başladıkları gün itibariyle ayın 14'üne kadar çalıştıkları süreye göre maaş hak eden öğretmenler, ayın 15'inde kazandıkları tutarı kesin olarak hesaplarında görecekler.

Ücretsiz izin dönüşü göreve başlayan personeller de aynı maaş hesaplama yöntemine tabi tutuluyor. Bu yıl Eylül ayında göreve başlayacak sözleşmeli öğretmenler için yeni belirlenen maaş, öğretmen adaylarını memnun edecek düzeyde. Temmuz zammının ardından belirlenen 40.685 TL'lik maaş, yeni öğretmenlerin motivasyonunu artıracak gibi görünüyor.