Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde ile konut kira artışları iki yıldır %25 ile sınırlandırılmıştı. Bu uygulama, 1 Temmuz 2022'de başlamış ve geçen yıl uzatılmıştı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, kira artış sınırının kaldırılacağını duyurdu. 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren kira zamları 12 aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek.

Sektör yetkilileri ne diyor?

Emlak Uzmanı Olcay Selvi, 1 Temmuz'a yaklaştıkça birçok ev sahibinin boş olan konutlarını kiraya vermek için harekete geçtiğini belirtti. Selvi, %25 zam sınırının uygulanmaması ve ev sahipleri ile kiracılar arasındaki uyuşmazlıkların arttığını söyledi. Yeni dönemde, kira artışlarının enflasyon oranlarına göre belirleneceğini ve bu durumun konut arzını artıracağını ifade etti.

Kira zamları nasıl belirlenecek?

Kira zamlarının yeni dönemde nasıl belirleneceği konusunda Selvi, sınırlamanın kalkmasıyla son 12 aylık TÜFE oranlarının ortalamasının baz alınacağını açıkladı. Bu oran altında zam yapılabileceğini, ancak üzerine çıkmanın yasak olduğunu belirtti. Selvi, kira kontratlarının kendini tekrar eden süresiz kontratlar olduğunu, ancak 5 yıl sonrasında yeniden belirlenebileceğini ve 11. yıl itibarıyla kiracının şartsız çıkarılabileceğini belirtti.

Kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıkları

Kira zam sınırlaması nedeniyle 180 binden fazla davanın açıldığını belirten Selvi, bu durumun adliyelerde yoğunluk yarattığını ve diğer davaları da aksattığını söyledi. Selvi, kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıklarının çözümü için her iki tarafı da koruyacak düzenlemelerin gerektiğini vurguladı. Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki sorunların yargıya taşınmasının önlenmesi için yasal düzenlemelerin önemine dikkat çekti.

O İlçedeki Plajlarda Denize Girmek Yasaklandı O İlçedeki Plajlarda Denize Girmek Yasaklandı

Yeni dönemde neler bekleniyor?

Kira zam sınırının kalkması, konut piyasasında önemli değişikliklere yol açacak. Ev sahiplerinin boş beklettiği konutları kiraya vermesiyle birlikte, konut arzının artması bekleniyor. Yeni düzenlemelerin, hem ev sahipleri hem de kiracılar için daha adil ve dengeli bir piyasa oluşturması hedefleniyor.