Ocak ayında rekor kıran et fiyatları, son iki aydır aşaüı yönlü bir seyir izliyor. Et ve Süt Kurumunun kırmızı et ithalatında yaptığı hamleler ile bu düşüşler yaşandı. Vatandaşın et talebi geriledi. ESK'nın açıkladığı kesim fiyatları da en alt seviyelerde.


Yılbaşında kombinalarda dana yağsız kesim fiyatı 380 ila 410 liraya kadar yükselmişti. Bugün ise 310 ila 325 liraya kadar geriledi. Tüm bunlar; Ocak ayında 600 lirayı gören dana kuşbaşının fiyatını 450 liraya, yine aynı süreçte 520 lirayı gören kıymanın kilosunu 410 liraya kadar düşüş yaşattı. Bunlara rağmen lokanta, market ve kasapları etkilemedi. Yeme içme sektöründe menü fiyatlarındaki yükselişler hız kesmeden sürüyor. Buna takiben kasaplarda et fiyatları aynı çizgide ilerliyor. Marketlerdeki et ve işlenmiş ürün fiyatlarında sabit kaldı.

"Perakendeye yansıyan bir durum yok"

Üreticiler "Kesim fiyatları iyice düştü. Bizler ESK'ya uygun fiyattan et vermeye de razıyız. Ancak piyasaya bakıldığında perakendeye yansıyan bir durum yok. Bakanlık lokanta, kasap ve marketlere giren etlerin fiyatlarına baksın" şeklinde konuşuyor.

"Fiyatlar hala artıyor"

Konya'da besicilik ile uğraşan Mahmut İşbilen "Dana ve kuzu kesim fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Yılbaşında 380-410 lira arasında değişen kesim fiyatları bugün 310 liraya kadar geriledi. Buna karşın girdi maliyetlerimizde bir gerileme olmadı. Yem ve veteriner fiyatları artmaya devam ediyor. Bizler buna da razıyız. Enflasyon düşsün diye uygun fiyattan hayvanlarımızı kesime yolladık. Ama perakendede fiyat düşüşü görmüyoruz. Lokantalarda yemeğin en büyük girdi maliyeti olan et olmasına rağmen fiyatlar hal artıyor. Bugün etli bir sulu yemeği en az 250 liradan aşağıya satmıyorlar. Kasaplarda da fiyat gerilemesi yok. Marketlerdeki sucuk, salam ve sosis gibi ürünlere hala zam geliyor. Market kasapları da fiyatları düşürmedi. Madem fiyatlar düşmeyecek biz neden ucuz fiyattan kesime hayvan gönderiyoruz? İlgili bakanlıktan ricamız lokanta, kasap ve marketlerin eti kaça alıp sattığına baksın" ifadelerini kullandı.

Tavuk Et Fiyatları Dengelendi

Ticaret Bakanlığı, iki ay önce, tavuk eti ihracatını 1 Mayıs 2024 tarihinden 31 Aralık 2024 tarihine kadar, aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise bu yıl sonuna kadar 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırılmasına konusunda kararını açıklamıştı. Bunun dışında, fahiş fiyat yapan 8 firmaya da idari para cezası uygulanmıştı. Bu olay, tavuk et fiyatlarını rayına koydu. Tavuk göğsünün kilosu 260 liradan 175 liraya, bagetin kilosu 150 liradan 125 liraya, bütün tavuğun fiyatı, 120 liradan 100 liraya kadar düşüş sergiledi.

Öğrencinin Kardeşi Müdür Yardımcısını Bıçakladı Öğrencinin Kardeşi Müdür Yardımcısını Bıçakladı

Et Fiyatlarında İndirim Bekleniyor

Et ve Süt Kurumundan alınan bilgilere göre piyasanın et ihtiyacını sağlayabilmek, fiyat istikrarını ve vatandaşların daha uygun fiyatlarla kırmızı ete erişimini kolalaştırmak için sene sonuna kadar et ithalatına sürdüreceği belirtildi. Sektör oyuncuları ise ithalatın sürekli değil, dönemsel bir seçenek olması gerektiğine dikkat çekerek"İç piyasada denge sağlandıktan sonra ithalat durmalı. Yoksa ette yurt dışına bağlı bir ülke olacağız. İnsanlar tarımdan elini ayağını çekecek" şeklinde konuşuyor. Diğer yandan et ithalatının sürdürülmesi ve Kurban Bayramı'nda etin bollaşması sebebiyle yıl sonuna kadar et fiyatlarında yüzde 10 civarında bir indirim daha olacağına dikkat çekildi.