Konuyla ilgili tüm merak edilenleri aktaran Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu cümlelere yer verdi:

Emekli ve memur maaşlarını belirleyecek olan 3 aylık enflasyon rakamları belli oldu. 3 ay için emekliler şu anda yüzde 15’lik bir artışı hak etti. Ocak ayında yüzde 6.7’ydi, şubat ayında yüzde 4.53’tü, martta yüzde 3.16 olarak açıklanmasının ardından 3 aylık enflasyon yüzde 15 oldu. Kümülatif olarak 6 aylık enflasyon tahminimiz yüzde 20 ile yüzde 25 arasında. Enflasyon yüzde 25 olarak açıklansa dahi ben emeklilere refah payı artışının mutlak suretle yapılacağını düşünüyorum.


‘ALIM GÜCÜYLE İLGİLİ ÖNLEMLER ALINACAK’

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yılın emekliler yılı olacağını ifade etmişti. Alım gücünü artırma yönünde mutlaka önlemler alınacaktır ancak emekliler fazla bir oransal zammı hak ediyor diyebiliriz.

YILIN İLK 6 AYLIK ENFLASYON ORANI KAÇ OLUR?

Mart ayına ilişkin son açıklanan enflasyon rakamlarının ardından yılın ilk 6 aylık enflasyon tahminimiz yüzde 25’ler civarındadır. Burada atılacak adımlar önemli, faizler artarak devam ediyor, sıkı para politikası sürüyor. Mevduat faizleri yüzde 60’lar seviyesine geldi. Sıkı para politikası devam ederse enflasyonun ilk 6 ayda yüzde 25’ler seviyesinde oluşmasını bekliyorum.

TEMMUZ AYINDA EMEKLİLERİN MAAŞI KAÇI BULUR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç'ın cenaze törenine katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç'ın cenaze törenine katıldı

Emeklilere temmuz ayında yüzde 25’e varan bir artış yapılacaktır. Buna ilave olarak bir de refah payı eklenecektir. Ben önemli ölçüde bir zam olacağını düşünüyorum. Refah payını şimdiden söylemek erken, oluşacak enflasyona göre bunu tekrardan değerlendirmek gerekiyor.


MEMUR MAAŞLARINA NE KADAR ZEM GELİR?

Memurlar için toplu sözleşme zammı yüzde 15’tir. Yüzde 15 + enflasyon farkı verilecek. Yani hiç enflasyon olmasa dahi memurların yüzde 15 zammı ceplerinde. Memurların maaşları yüzde 25’e yaklaşacaktır diyebiliriz. Ben memurlar için ekstra refah payı artışı beklemiyorum.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BEKLENTİSİ NE?

En düşük emekli maaşı şu anda 10 bin TL seviyesinde. Asgari ücretle en düşük emekli maaşı arasında makas açıldı. En az bu seviyeye 17 bin TL'ye çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu yaparken de en düşük emekli maaşı kök maaşlara sabitlenmeli ki bundan sonra yapılacak oransal zamdan emekliler faydalanabilsin, refah tüm kesimlere yayılabilsin.” şeklinde ifade etti.