Yeni yılı kapsayan zamlı maaşların açıklanmasının ardından vatandaşlar ikramiye ödermesini araştırıyor. Son olarak ikramiyeler 1100 TL’den 2000 TL’ye yükseltilmişti. Yeni sürete ikramiyelere bir zam yapılacağı değerlendiriliyor. İki farklı yöntem oluşturuldu.


Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, açıklmalarda bulundu. Yılmaz konuşmasında şu ifadeler yer verdi:

“İkramiyeler emeklilerimize 2018 yılından itibaren ödenmeye başlanan bir tutardır. Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban bayramlarında 2’şer bin liradan toplamda 4 bin TL bayram ikramiyeleri ödenmesi söz konusu. Yeni dönemde bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı ile alakalı 2 alternatif konuşulmaktadır.

FORMÜL 
Birincisi bu rakama %50 zam yapılması oda bin TL fark ile 3 bin TL’ye yükselmesi söz konusudur. Peki neden %50 dersek geçtiğimiz dönemde %37,57 enflasyon rakamına ve %11,68’lik refah payı eklentisi ile buradaki toplam tüm emeklilerimiz ayrıt edilmeksizin maaşlarına %49,25 oranına zam yapılmıştı. Emekli ikramiyelerine yüzde 50 artış olma durumunun buna istinaden olabileceğini söyleyebiliriz.

İKİNCİ FORMÜL 
İkinci alternatif olarak bir kereye mahsus Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden 5 bin TL verilmişti. Burada da çalışan çalışmayan ayırt etmeksizin tüm emeklilerimizi kapsayan bir uygulama olmuştu.

Belki şu an verilen 2 bin TL bayram ikramiyesi %150 artış ile 5 bin Türk lirası olabilir.

İkramiyeler vatandaşlarımızın en azından bayramlarda bir ihtiyacını karşılaması açısından önemli bir yer tutuyor. Yüksek bir zam olmasını da canı gönülden temenni etmekteyim.

İKRAMİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN OLACAK? 
Emeklilerimizin ikramiye ödemelerinin önceki dönem uygulamalarına baktığımız zaman bayramdan önceki hafta içerisinde ikramiyelerin ödendiğini gözlemlemekteyiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sitesinde de yer alan geçen seneki Ramazan Bayramı ikramiye uygulaması şu yöndeydiSSK kapsamında gelir/aylık alanların ödeme döneminde ödenecek gelir/aylık ve Ramazan Bayramı ikramiyeleri:

Mansur Yavaş'tan Başkan Adaylarına Çağrı: Mal Varlığınızı Açıklayın Mansur Yavaş'tan Başkan Adaylarına Çağrı: Mal Varlığınızı Açıklayın

Ödeme günü 17, 18, 19, 20 olanlara Bayramdan 7 gün önce,

- Ödeme günü 21, 22, 23 olanlara Bayramdan 6 gün önce,

- Ödeme günü 24, 25, 26 olanlara 5 gün önce.


Bağkur kapsamında gelir ve aylık alanların ödeme döneminde ödenecek gelir/aylık ve Ramazan Bayramı ikramiyeleri;

-Ödeme günü 25 ve 26 olanlara 4 gün önce,

-Ödeme günü 27 ve 28 olanlara 3 gün önce.


Emekli Sandığı kapsamında aylık alanların Ramazan Bayramı ikramiyeleri ise 2 gün önce ödendiğini biliyoruz.

Buna benzer bir uygulama olacağını söylemek mümkündür.


İKRAMİYE ARTIŞINDA BİR YASAL SÜREÇ VAR MI? 
Elbette yasal süreç gerekli, emeklilerimizin maaş artışları TÜFE oranında yılda iki defa yapılmaktadır. Fakat ikramiye, refah payı, ek ödeme, seyyanen bir artırım yapılması için mutlaka kanun ile belirlenmesi gereklidir.

Burada böyle bir uygulama gelirse yasa teklifi ile Meclis’e sevk edilip sonrasında Plan ve Bütçe Komisyonu, Meclis Genel Kurulu ve Sayın Cumhurbaşkanının imzalaması ile Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecektir.

‘MART AYINDA YASAL DÜZENLEME YAPILABİLİR’ 
Bu yıl Ramazan Bayramı 10 Nisan 2024 tarihine denk geldiği için, ikramiye ödemeleri de 1 hafta öncesinde yapıldığını varsayarsak önümüzdeki mart ayında yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

EYT’LİLER VE YENİ EMEKLİ OLACAKLAR İKRAMİYEDEN FAYDALANACAKLAR MI? 
Aslında EYT olarak bir ayrım yapmadan ikramiyeler tüm emeklilerimizi kapsayan bir durum. İkramiyeler 16 milyon emekliyi ilgilendiren bir durum. Burada SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, dul yetim aylığı alanlar dosya bazında hissesi oranında, SGK’dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara ödenecek.

Ayrıca SGK’dan aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine de kapsadığını belirtmek isterim.

‘MART SONUNA KADAR BAŞVURACAKLAR İKRAMİYE ALABİLİR’ 
Sistemsel olarak siz yasaların emrettiği şekilde emekliliğe hak kazandığınız zaman, tahsis talep formu üzerinden başvuru yapmanız gerekli ve başvuru tarihinizi takip eden ay itibarıyla emekli maaşınız bağlanmaktadır.

Yani 2024 Mart ayı sonuna kadar yeni başvuru yapacak olan tüm çalışanlarda bu kapsamda değerlendirilecektir.” şeklinde yorumlarda bulundu.