Emekli maaşlarına yapılacak zam ve kök maaşında iyileştirme için beklenen haber nihayet geldi. 16 milyon emeklinin geliri, Temmuz ayı itibariyle artacak. Emekli kök maaşında, memur maaşlarında ve en düşük emekli maaşlarında olmak üzere toplam 3 düzenleme yapılacak. Ocak 2024'te SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle memur ve memur emeklileri için zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi, en düşük emekli maaşı ise 10 bin TL seviyesine çıktı.

Emekli maaşı zam oranları yılda iki kez, Ocak ve Temmuz dönemlerinde belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı, altı aylık enflasyon oranıyla orantılı olurken, memur emeklileri toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı hesabıyla zam alıyor. Temmuz ayında, emekli kök maaşında iyileştirme yapılacak ve taban aylıklar artırılacak.

Temmuz ayı zammı için beklenti, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kesinlik kazanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz Çarşamba günü Haziran ayı enflasyon oranını duyuracak ve altı aylık enflasyon rakamlarına göre emekli kök maaşı zammı ile memur zam oranı netleşecek.

Ekonomik sıkıntı iddiasıyla kendini yaralayan şahsın, 6 otomobili olduğu ortaya çıktı Ekonomik sıkıntı iddiasıyla kendini yaralayan şahsın, 6 otomobili olduğu ortaya çıktı

Ocak-Haziran dönemi enflasyon oranı yüzde 25,47 olacak tahminlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 25,47, memur toplu sözleşme zammı yüzde 10, memur enflasyon farkı beklentisi ise yüzde 9,10 olarak hesaplanıyor.

Emekli ve memur zamları Ocak ve Temmuz dönemlerinde senede iki kez belirleniyor. Son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı da verilmesi dikkat çekiyor. Örneğin, Ocak 2024'te SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 37,57 enflasyon zammına ek olarak yüzde 11,68 ek zam aldılar.

En düşük emekli maaşı ise 2023 yılında önce 3 bin 500 TL'den 5 bin 500 TL'ye, ardından 7 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. Son olarak Ocak 2024 döneminde bu rakam 10 bin TL'ye yükseldi ve Temmuz ayında 12 bin 500 TL'yi aşabilir.

Emekli maaşı hesaplaması, öncelikle altı aylık emekli zammının belirlenmesiyle başlar. Bu zam oranı emeklinin kök maaşına doğrudan uygulanır. Sonrasında yüzde 4 ilave ek ödeme yapılır ve bu rakam taban aylığın altında kalırsa Hazine desteği devreye girer.