Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönergeleri kapsamında konua ilişkin bakanlıklar ve kurumlarda emekliler için detaylı çalışmalara adım atıldı. Milletvekilleri ve parti gruplarından gelen düşünce ve öneriler çerçevesinde çok sayıda alternatifi içeren paket Erdoğan'a tanıtılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek tek maliyet değerlendirmelerini inceleyerek, bu önerilerden bütçe planlamasına uygunluğunu ölçüp karara varacak.

Emekli Yılı süresinde yapılan planlamalarda dikkat çeken başlıklar şu şekilde:


İKRAMİYELER YÜKSELTİLECEK
Emeklilere 2'şer bin lira olarak verilen Ramazan ve Kurban bayramı ikramiyelerinin 5 biner liraya çıkartılacağı konusu masada görüşülecek.

Bu sayede emekliler iki bayramda toplamda 10 bin lira ikramiye alma hakkına sahip olacak.

Zammın emekli zammı (yüzde 49,25) kadar yapılması da formüller içerisinde. Ancak şu anda 5 bin lira seçeneğinde olacağı düşünülüyor. Bayram ikramiyeleri zammmı yasa ile gerçekleşiyor.

Bu sebeoten dolayı AK Parti heyetinin bu ay sonu ya da Mart ayı başında yasa teklifini Meclis gündemine görüşüp çabuk bir şekilde yasalaştırması düşünülüyor.

2024 MSÜ Sınavı Soruları Erişime Açıldı! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak? 2024 MSÜ Sınavı Soruları Erişime Açıldı! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?


BELEDİYELER VE MERKEZİ YÖNETİM 
Bakanlıklar ve ilgili kuruluşlar kendi alanlarında emeklilerin hayatını pratik bir hale geitmek için hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor. Bu hazırlıklar "belediyeler ve merkezi yönetimin atacağı adımlar" olmak üzere iki başlık altında toplanarak hayata geçirilecek.


ULAŞIM VE SUYA İNDİRİM 
Belediyeler Birliği ile "niyet beyanı" içeren bir protokol imzalanması da değerlendirmeye alınanalar arasında. Toplu taşıma araçları ve su başta olmak üzere belediyeler tarafından sunulan hizmetlerden emeklilerin indirimli faydalanabilmeleri sağlanacak.

İndirim tutarları, hangi hizmetlerin bu kapsamda olacağı alternatifli olarak hazılranıyor.


İNDİRİMLİ ELEKTRİK-DOĞALGAZ 
Kamu kurumlarının yaptıkları çalışmalar neticesinde ise emeklilerin elektrik ve doğalgazı indirimli kullanması üzerinde de duruluyor. Tren ve uçak biletlerinde indirim olup olmayacağı da inceleniyor.


KİRA YARDIMI SEÇENEĞİ 
Özellikle büyükşehirlerde ikamet eden emeklilere kira yardımı başta olmak üzere çeşitli yardımlar verilmesi de seçenekler arasında bulunuyor.


BANKALAR DA DEVREDE 
Kamu ve özel bankalar ile protokoller imzalanıp bazı hizmetlerin emeklilere indirimli verilmesi üzerinde duruluyor.


KAMU TESİSLERİNDE İNDİRİM 
Devlete ait tesislerden emeklilerin indirimli yararlanması, tatil yapmalarının sağlanması da seçenekler arasında yer alıyor.