Emekliler için Kurban Bayramı ikramiyesine zam yapılacak mı sorusu, SSK (4a), Bağ-Kur (4b) ve Emekli Sandığı’ndan (4c) emekli olanlar için gündemin nabzını tutuyor. Kulislerde dolaşan söylentilere göre, ortak miktarın yüzde 20 ila 25 arasında olabileceği konuşuluyor. Ancak, enflasyonun yükselişi emeklileri olumsuz etkiliyor ve bu nedenle zam beklentisi de artıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığındaki MGK Toplantısı Sona Erdi: 7 Maddelik Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığındaki MGK Toplantısı Sona Erdi: 7 Maddelik Açıklama

TÜİK, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan enflasyonunu %18.72 olarak açıkladı. Ancak, memur ve emeklilerin zam oranının kesinlik kazanabilmesi için Mayıs ve Haziran enflasyon oranlarının da açıklanması gerekiyor.

Merkez Bankası’nın altı aylık enflasyon tahmini yüzde 25 olduğuna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 25 zam alması bekleniyor. Ancak, yasal bir düzenleme yapılmazsa memur emeklilerinin zam oranı yüzde 20'de kalabilir.

Emekliler için önemli olan Kurban Bayramı ikramiyesinde ise bir artış beklentisi bulunmuyor. Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi, emekliler Kurban Bayramı için de 3 bin TL ikramiye alacaklar.

Kurban Bayramı bu yıl 16 Haziran'da başlıyor ve dört gün sürecek. İkramiyelerin bayramdan önce, 5-10 Haziran tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Emeklilerin bayram ikramiyesine yapılacak zam konusundaki belirsizlik, emekli vatandaşların ekonomik durumunu yakından ilgilendiriyor ve bekleyiş sürüyor.