Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV'de Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlarken emeklilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, 31 Mart yerel seçimi ve ülke genelindeki güncel konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Saha Ne Gösteriyor?

"Sahayı çok iyi görüyoruz. AK Parti'nin özellikle yerel seçimde daha öne çıkan bir takım üstünlükleri var. Yerel seçimler hizmetin daha çok ön plana çıktığı seçimler. AK Parti de hizmet konusunda kendini ispat etmiş olarak yerel seçimlerde daha olumlu noktada."

Bir Seçim Yorgunluğu Havası Seziyor Musunuz?

"Üst üste çok seçim yaşadık. Ramazan'ın getirdiği farklı bir atmosfer var. Türkiye'de seçmenin sandığa gitme alışkanlığı çok fazla. Hangi partiye oy verirse versinler vatandaşların sandığa gitmesi çok kıymetli."

Seçim Güvenliği Konusunda Ne Söylersiniz?

"İçişleri Bakanlığı'nın aldığı önlemler söz konusu. Her bir parti de görevlendirmeler yapıyor sandıklarda. Geçmişe göre ülkemizde huzur ve güven ortamı daha iyi noktada. Genel huzur ve güven ortamı sandıklara da yansıyacak. Benim sandık güvenliği konusunda endişem yok."

Doğu ve Güneydoğuda Durum Nasıl?

"Doğu ve güneydoğuda çok farklı bir atmosfer var. Huzur ve güven ortamı yüksek. Önümüzdeki dönem belli bir periyotta doğu ve güneydoğunun büyüme hızı, Türkiye'nin üzerinde olacaktır. Çok daha fazla yatırım, ihracat göreceğiz."

Büyükşehirlere Yönelik Beklenti Ne?

"İstanbul, Ankara ve İzmir'de iddialıyız. Aday seçiminde çok titiz hareket ettik. İstanbul'da Murat Kurum belirlendi. İstanbul'u bir takım felaketlere karşı hazırlamada en uygun aday olarak görüyoruz. İzmir'de Hamza Dağ çok olumlu bir kampanya yürütüyor. İzmir'e ezber bozacak bir yaklaşım sergiliyor. Ankara'da ise Turgut Bey var. Her 3 ilde de güçlü adaylarımız var, iddialıyız."

İttifak Konusu

"Altılı masa vardı, dağıldı. Cumhur İttifakı'nın ana omurgasını AK Parti ve MHP oluşturuyor. Yeniden Refah gibi HÜDA PAR gibi partiler de ittifakımızdaydı, koptular. Seçmen her ilde her ilçede reel duruma bakacaktır."

Ekonomideki Gelişmeler Sandık Sonuçlarını Etkiler Mi?

Ev Sahibi ile Tartışan Kiracı Doğalgazı Açıp Apartmanı Havaya Uçurdu Ev Sahibi ile Tartışan Kiracı Doğalgazı Açıp Apartmanı Havaya Uçurdu

"Mutlaka ekonomik şartlar sandıkları etkiler. Vatandaşımız şartları ayırt edecektir. Temmuzda yeni bir değerlendirme olacaktır. Önümüzdeki dönemlerde emeklilerimizin sıkıntıları önceliğimiz olacaktır."

EMEKLİLERİN ZAM TALEPLERİ

Emekli sayımız 16 milyonu aştı. Çok ciddi bir rakama geldi. Emeklilerimizle ilgili her zaman yanlarında olduk. Geçenlerde yaptığımız düzenlemelerle kanuni artış oranlarına ilave yaptığımız düzenlemeler 300 milyar lira civarında bir tutar oluşturdu. Sayı fazla olunca etkisi de fazla oluyor. Birçok sıkıntıyı yaşadığımız bir döneme rağmen emeklilerimizin yanında olmaya çalıştık. Emeklilerimizin sıkıntılarının farkındayız. Temmuzda yeni bir değerlendirme olacaktır. Önümüzdeki dönemlerde emeklilerimizin sıkıntıları önceliğimiz olacaktır.