Kamu bankalarında güncel promosyon ödemeleri bugün hesaplra geçmeye başlayacak. Bankalar yeni sözleşme sürecinde emeklilere 3 yıl süre bankada kalma koşuluyla ile 8 bin TL ile 12 bin TL arasında promosyon sunuyor. Başvurular ise pazartesi gününden itibaren başladı.

Peki başvuru yapmak için bankaya gitmek gerekli mi? ATM, e-Devlet aracılığıyla şu an için sözleşme yenileniliyor mu? Diğer bir yandan bazı kişiler hem kendi maaşını hem de ölen anne, baba veya eşinden emekli aylığı alabiliyor. Birden fazla maaşı olanlarlara çifte promosyon mu ödeniyor?


BAŞVURULAR NE ZAMANA KADAR YAPILMALI?

Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, açıkladı. Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Banka promosyonlarıyla alakalı kamu bankaları ile SGK arasındaki imzalanan protokol vasıtasıyla bu ay itibarıyla ödemelerin başlayacağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan duyurmuştu. Emeklilerimize bu konuda başvuru süreci ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani siz ne zaman başvuru yaparsanız o tarihten sonraki 3 yıllığına bankanız ile anlaşmış olursunuz. 3 yıllık anlaşmaya göre de bir promosyon ödemesi alırsınız. Ayrıca takip eden aylarda da başvuru yapılabilir.


'DAHA SAĞLIKLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Güncelleme ile ilgili eğer halihazırda devam eden bir sözleşmeniz varsa mutlaka şubeye gitmenizi ve müşteri temsilcisine talebinizi iletmenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ayrıca ATM, SMS, telefon ve e-Devlet vasıtası ile de promosyon sözleşmesinin yapılabildiğini belirtmek isterim.

ATM ÜZERİNDEN DE PROMOSYON SÖZLEŞMESİ YENİLENEBİLİR Mİ?

Evet yapılabilir, ATM’ye gidildiği takdirde sistem yönlendirmesi vasıtası ile yönlendirilerek promosyon anlaşması yapılabilir. Teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları da kullanabilirsiniz. Kısa mesaj, e-Devlet, telefonla destek, müşteri hizmetlerine akıllı telefonunuzla veya bankaya bizzat giderek de yapabilirsiniz.

‘ÜST TAVN PROMOSYON 12.000 TL OLDU’

Sizin almış olduğunuz emekli maaşınıza göre promosyon rakamı belirleniyor. SGK son yayınlamış olduğu duyuru vasıtası ile dul yetim maaşı alanların promosyon ödemelerinin 5.000 TL’den başlayarak yukarı doğru çıktığını belirtti. En üst tavan promosyonu 12.000 TL oldu.

KİMLER BİRDEN FAZLA PROMOSYON HAKKI KAZANABİLİR?

Sosyal güvenlik sistemimizde 2 ayrı maaş alma hakkınız mevcuttur. Yasal mevzuatta bu dul ve yetim aylığı olarak geçmektedir. Yani siz vefat etmiş olan eşinizden hem de anne veya babanızdan maaş alabilmektesiniz. Tabi burada en önemli kıstas emekli maaşı alacağınız kişinin ölüm tarihleri ve emekli olunan kurumlar belirleyici kıstas olmaktadır. Örnek verecek olursak 2008 öncesinde hem eş hem de anne veya babanın vefat durumu varsa ve emeklilik kurumları da farklı ise eşten dul aylığı, anne veya babadan yetim aylığı alma hakkına sahipsiniz. Ayrıca emekli maaşları da dosya bazında hissesine göre verilmektedir. Burada hem eşinizin emekli maaşını hem de anne veya babanızın maaşını alabilirsiniz. Bunlar da ayrı dosyalar olduğu için bankada ayrı ayrı promosyon hakkınız doğmaktadır.

Diyaliz Sonrası Fenalaşan Hastalardan 14'ü Entübe Edildi Diyaliz Sonrası Fenalaşan Hastalardan 14'ü Entübe Edildi

MEVCUR DURUMDA PROMOSYON ANLAŞMASI OLAN BİR EMEKLİ SÖZLEŞMESİ GÜNCELLENİRSE ÖDEMESİ NE KADAR OLUR?

Bir emeklinin 2023 yılı Nisan ayında EYT’den faydalanarak 3 yıllığına 6 bin TL üzerinden promosyon sözleşmesi imzaladığını düşünelim. Burada 3 yıl 36 aya tekabül etmektedir.

6000 TL / 36 Ay = 166 TL üzerinden aylık taahhüt miktarı oluşmaktadır. Sözleşmesi de 2026’nın Nisan ayında dolmaktadır. Daha 24 ayı kaldığını biliyoruz. 166 TL x 24 ay üzerinden 3.984 TL cayma bedeline istinaden iade edip farklı bir bankaya geçebilmektedir.” şeklinde konuştu.