Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere verilecek olan 5 bin TL ikramiye ödemesinin tarihini açıkladı. İşte ayrıntılar...

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren 5 bin TL emekli ikramiye ödemeleri, Kasım ayının ilk yarısında gerçekleştirilecek. Bakan Işıkhan, Kasım ayının 15'ine yakın bir tarihte ödemelerin yapılacağını ifade etti.

Bu ödeme, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen 'Emeklilere Bir Defaya Mahsus 5 bin lira Ödeme Düzenlemesi' önergesi sonucunda kabul edildi. Kanunla, bir kez gerçekleşecek olan bu ödeme, çalışmayan emeklilere yönelik bir destek olarak planlandı.

Türklere Yunan Adalarında 7 Günlük Kapıda Vize Müjdesi: Erdoğan ve Miçotakis Görüşmesi Detayları Türklere Yunan Adalarında 7 Günlük Kapıda Vize Müjdesi: Erdoğan ve Miçotakis Görüşmesi Detayları

Ancak, bu düzenleme sadece emeklilik maaşı alanları kapsayacak. Emeklilik maaşı alan ve hala çalışmaya devam eden emekliler bu ödemenin dışında tutulacaklar. Ayrıca, Emeklilik Yaşı Tayini (EYT) için başvuruda bulunmuş ancak aylığı henüz bağlanmamış olanlar da bu desteğe erişebilecekler.

Dul ve yetim aylığı alan kişilere de maaşlarının oranında destek sağlanacak. Bakan Işıkhan, bu ödemenin kasım ayının ilk yarısında gerçekleştirileceğini ve emeklilerin hesaplarında bu tutarı göreceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak, "Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi kapsam dışı bırakıyoruz" dedi. Bu şekilde 5 bin TL emekli ödemesinden yalnızca emekli olanlar yararlanabilecekler.