Gazeteci Cem Küçük, emeklilere yapılacak ek zam konusunda tarih verdi.  Son dönemde emeklilerin maaş artış oranlarının yüksek enflasyonun gerisinde kalması, milyonlarca emeklinin ek zam haberini beklemesine sebep olmuştu.

81 İlden Yüzlerce Öğretmen Adayı Ulus Meydanı'nda Buluşuyor! 81 İlden Yüzlerce Öğretmen Adayı Ulus Meydanı'nda Buluşuyor!

Geçen yılın enflasyon rakamlarının netleşmesiyle birlikte memur ve memur emeklisinin maaş artış oranı yüzde 49,25, işçi ve Bağkur emeklilerinin aylık artış oranı ise yüzde 37,57 seviyesinde gerçekleşmişti. Ancak bu oranlar, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı göz önüne alındığında yetersiz kalmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ocak ayı itibarıyla yapılacak zam oranı yüzde 49,25'e yükseltildi ve en düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıkarıldı. Ancak bu durum, emeklilerin beklentilerini tam olarak karşılamadı.

Bunun üzerine, iktidara yakınlığıyla bilinen Gazeteci Cem Küçük, emeklilere ek zam için 1 Nisan 2024 tarihinden sonra bir düzenleme yapılacağını duyurdu. Bu haber, milyonlarca emeklinin umutlarını artırdı.

Öte yandan,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram ikramiyesini 2 bin liradan 3 bin liraya çıkardığı ancak emeklilerin beklentilerini tam olarak karşılamadığı da belirtildi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yapılan zammın yetersiz olduğunu ve emeklilerin beklentilerini karşılamadığını ifade etti.