Milyonlarca emekli, Ocak ayındaki zam oranlarının ardından yeni zam beklentileri içine girdi. Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, emeklilerin zam ve refah payı beklentileri artıyor. Ancak, refah payı konusunda belirsizlik sürüyor.

Yüzde 25 Kira Artışı Ne Zaman Bitiyor? Yüzde 25 Kira Artışı Ne Zaman Bitiyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret zammı konusunda net bir tavır alırken, emekli refah payına ilişkin kapıyı kapamadı. Bakan Işıkhan, "Emeklilere ekstra refah payı verilecek mi?" sorusuna "Her şey için çok erken. Temmuz ayını bekleyelim." şeklinde cevap verdi.

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Nisan ayı itibarıyla emeklilerin maaş zammı yüzde 18,72 olarak belirlendi. Piyasa katılımcıları anketlerine dayanarak yapılan tahminlere göre, temmuzda emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.

Özellikle 10 bin liralık taban emekli maaşının artması talepleri sıklıkla dile getiriliyor. Ocak ayında yapılan yasal düzenleme ile memur emeklisi ile SSK ve Bağkur emeklileri arasındaki maaş farkı kapatılmıştı. Bu düzenlemeyle tüm emeklilere yüzde 49,25 zam yapılmıştı.

Beklentilere göre, kök maaşlara yüzde 25'lik artış yapılacak. Ayrıca, taban maaşlara refah payının eklenmesi ihtimali üzerinde de duruluyor. Emekli zammına ek artış kararı temmuz ayında netleşecek.