MGK bugün toplanacak: İşte gündem maddeleri MGK bugün toplanacak: İşte gündem maddeleri

En düşük emekli aylığı alanların maaşlarına 2 bin lira civarında ilave iyileştirme yapılmasına yönelik çalışmalar tamamlandı ve karar aşamasına gelindi. Ancak bugün yapılacağı duyurulan emekli maaşlarıyla ilgili toplantının, emekli maaşlarıyla ilgili bir gündem içermediği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz başkanlığında yapılacak toplantının emekli aylıklarıyla ilgili olduğu iddia edilmişti. Ancak ekonomi kaynaklarından alınan bilgilere göre, toplantının çeşitli kanun değişiklikleri, kurumların diğer idari işleri gibi genel ülke yönetimine yönelik konuların ele alındığı rutin toplantılardan biri olduğu belirtildi. Aynı kaynaklar, emekli maaşlarıyla ilgili çalışma ve görüş alış-verişine dayalı toplantıların tamamlandığını ve karar aşamasına gelindiğini vurguladılar.

Son Karar Erdoğan'ın

 En düşük emekli aylıklarına ilave artış yapılmasına yönelik son kararın, Cuma günü Türkiye'ye dönecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceği bildiriliyor. Rakamın kesinleşmesinden sonra, tasarruf paketiyle ilgili kanun teklifine bir madde eklenerek artışın yapılabileceği belirtiliyor.

Alternatif Rakamlar Üzerinde Çalışma Sürüyor

 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da olduğu için Cevdet Yılmaz başkanlığındaki toplantıya katılmayacak. Toplantının tasarruf tedbirleri düzenlemesi ve kamuya alınacak personelle ilgili olduğu ifade ediliyor. Kaynaklar, emekli aylıklarının artırılmasıyla ilgili seçeneklerin etki analizi üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve alternatiflerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını aktardılar.