Temmuz ayıyla birlikte emekli kök maaş zammı, en düşük emekli maaşı, memur maaşları ve sosyal destek ödemeleri artış gösterecek. 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak kesinleşirken, ekonomistlerin 6 aylık beklentilerine göre yeni maaş hesapları netleşti.

Aziz Yıldırım'dan flaş açıklama! "Cumartesi Mourinho'yu almaya gidiyorum" Aziz Yıldırım'dan flaş açıklama! "Cumartesi Mourinho'yu almaya gidiyorum"

Emekli ve memurlar her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez zam alıyorlar. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı, 6 aylık enflasyon oranı kadar artarken, memurlar ise 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammını alıyorlar.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı için 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak belirlendi. Geriye kalan 2 aylık enflasyon verisinin ardından Haziran ayı enflasyon rakamları da netleşecek.

Memur maaşlarında ise 4 aylık enflasyon farkı yüzde 3,23, toplu sözleşme zammı ise yüzde 10 olarak hesaplandı. Bu durumda memurların zam oranı yüzde 13,56 olacak.

6 aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 25,39 olarak öngörülüyor. Bu beklentiye göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ile memur maaşlarında artışlar belirlenecek.

En düşük emekli maaşı için iki farklı formül üzerinden hesaplamalar yapılıyor. 6 aylık enflasyon beklentisine göre en düşük emekli maaşı 12.500 TL civarında olacakken, yıllık enflasyon beklentisine göre bu rakam 13.500-14.000 TL civarında olabileceği hesaplanıyor.

Memur maaşlarında da en düşük maaşın 39.000 TL'yi aşması bekleniyor. Memur emeklileri için ise taban aylık 17.500 TL'nin üzerine çıkacak. Ortalama memur maaşı ise 44.000-44.500 TL bandında olacak.

65 yaş, engelli ve evde bakım maaşları da memur zam oranı kadar artacak.