2024 yılı Ocak ayı zaman diliminde emeklilere yüzde 49.25 oranında zam uygulanmasından sonra şimdi ise merakle beklenen emekli ikramiyeleri oldu. Yeni süreçte zamlı maaşların açıklanmasıyla emekliler için ikramiyelerin az olduğu ve arttırılması gerektiğine dair beklenti oldu. Bu konuya göre hükümet tarafından bir düzenlemeye gidileceği açıklandı.

2018 yılında gerçekleşen çalışma ile emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez, bayram öncesinde ikramiye sağlanıyor.  Emekli ikramiyelerinde yasal süreç ne zaman başlayacak, emeklilerin bayram ikramiyesi ödemeleri ne zaman hesaplarına aktarılacak? Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili merak edilenlere açıklık getirdi. Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘İKRAMİYEDE İKİ FORMÜL MEVCUT’
“Bayram ikramiyesinin tarihçesine baktığımız zaman Mayıs 2018 tarihinden itibaren 7143 sayılı torba yasa ile hayatımıza 1.000 TL olarak girdi. Sonrasında 1.100 TL, devamında 2023 yılına geldiğimizde 2.000 TL olarak düzenleme geldi. Yeni dönemde bayram ikramiyeleri ile ilgili iki formül beklentisi mevcut Birincisi 2.000 TL’nin %50 oranında artış ile 3000 TL’ye çıkarılmasıdır. Burada enflasyonun 2023’ün ikinci yarıyılı için %37,57’lik açıklanan TÜFE'ye %11,68’lik refah payı verilmesi ile tüm emeklilerin maaş zam farkları % 49,25 eşitlenmiş oldu.

İkincisi 2.000 TL’nin %150 artışla 5.000 TL’ye çıkarılması söz konusu. Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden emeklilerimiz içerisinde ayrım yapılmadan herkese bir kereliğine mahsus 5.000 TL ikramiye verilmişti. Ayrıca bayram ikramiyesi ilk verildiği zaman ‘13. emekli maaşı devlet tarafından veriliyor’ şeklinde lanse edilmişti. Bu taraftan baktığımız zaman ikramiyelerin iki dini bayramımız olan Ramazan ve Kurban Bayramı’nda verildiğinden kaynaklı vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmek amaçlı kurbanlık alabilmelerini sağlayacak olan bir destek olarak da görebiliriz." dedi.

İŞTE EN GÜÇLÜ TAHMİN!
"Bu sebeplerden ötürü bayramlarda 5’er bin liradan 10 bin TL olması şu an ihtimaller dahilinde daha yüksek gözükmektedir."

‘İKRAMİYELER TABAN AYLIĞA SABİTLENEBİLİR’
"Diğer bir detay ise bayram ikramiyeleri taban aylık dediğimiz (alt sınır aylığına) sabitlenebilir. Biraz daha detay verecek olursak 2024 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşları 7.500 TL’ den 10.000 TL ye çıkarılmıştı. İlerleyen dönemde ilgili yasaya bir cümle eklenerek bu rakamın artırılması ile bayram ikramiyelerinin de buraya sabitlenerek kendiliğinden yükselmesi sağlanabilir. Böylelikle kamuoyunun bu konu ile meşguliyeti ortadan kaldırılmış olacaktır. Yani iki bayramda verilen ikramiye toplamı en düşük emekli maaşı kadar olabilir."

Öğretmenini bıçaklayan öğrenci tutuklandı Öğretmenini bıçaklayan öğrenci tutuklandı

SADECE EMEKLİLER Mİ ALACAK? 
"Bayram ikramiyeleri sadece emeklilere değil dul, yetim aylığı alanlara dosya bazında hissesi oranında, malullük, vazife malullüğü, ölüm aylığı, sürekli iş göremez geliri, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler güvenlik korucuları, şampiyon sporcular, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bunların yakınları olan hak sahiplerine de ödeneceğini söyleyebiliriz."

İKRAMİYE ZAMMI İÇİN YASAL SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 
"İkramiye, refah payı, seyyanen ödeme, gibi ek ödemelerin mutlaka yasa ile düzenlenmesi gerekli. Geçmiş dönemde de ikramiyelerin bayramdan bir hafta öncesinde ödendiğini biliyoruz. 10 Nisan 2024 bayramın ilk gününe denk geldiği için minimum yasal düzenleme için şubat veya mart ayında Meclis’e sevk edilmesi gerekli. Çünkü sürece baktığımız zaman Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Meclis Genel Kurulu, sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı ve Resmi Gazete üzerinden yasalaşması gerekli. Bu arada mart ayında yerel seçimlerin de olduğunu hatırlatmak isterim."

BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN HESAPLARDA OLACAK? 
"Önceki ikramiyelerin bayramdan bir hafta öncesinde yapıldığını biliyoruz. Geçen seneki uygulama şu yöndeydi. SSK (4A) emeklilerinin ödeme günü; 17,18,19,20 olanlar bayramdan 7 gün önce, 21,22,23 olanlar bayramdan 6 gün önce, 24,25,26 olanlar bayramdan 5 gün önce, Bağkur (4B) emeklilerinin ödeme günü; 25,26 olanlar bayramdan 4 gün önce, 27,28 olanlar bayramdan 3 gün önce, Emekli sandığı (4C) emeklilerinin ödeme günü bayramdan 2 gün önce ödenmişti. Yine bu takvimle eş değer olacağını düşünmekteyim." şeklinde değerlendirdi.