İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen ceza ve siyasi yasak kararının yankıları sürmeye devam ediyor.

Mahkemenin Ekrem İmamoğlu'na mağdur imajı kazandıran kararına bir değerlendirme de Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'den geldi.

MİT'çi Mahir Kaynak "Bir olay olduğunda, olayın failini bulmak istiyorsanız olayın sonucunun kime yaradığına bakın" sözlerinden yola çıkan Selvi, oldukça çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Çeyrek ve Gram altın ne kadar?  İşte altın alış satış fiyatları... Çeyrek ve Gram altın ne kadar? İşte altın alış satış fiyatları...

BU MAGDURİYET İMAJI KİMLERE YARAR ?

Erdoğan’a yarar mı?
1) Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaramaz. Çünkü Kılıçdaroğlu ile yarışmak varken mağdur pozisyonunda olan Ekrem İmamoğlu ile mücadele etmek durumunda kalacak.

Kılıçdaroğlu’nun lehine mi?
2) Kemal Kılıçdaroğlu’na yaramadı. Tam da cumhurbaşkanı adaylığı vizesini cebine koşmuşken, tam da iki belediye başkanımız bir dönem daha ‘belediye başkanlığı’na devam etsin demişken, pat diye bu karar geldi. Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirildiği bir sırada Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da olması ise tüy dikti.

Mansur Yavaş’ın durumu
3) Mansur Yavaş’a yaramadı. Meral Akşener’in iki cumhurbaşkanı adayından biriydi. Ama Ekrem İmamoğlu arkasına mağduriyet rüzgârını alıp Meral Akşener desteğini perçinleyince Mansur Yavaş geri plana düştü. Çünkü onun bir mağduriyet hikâyesi oluşmadı.

İmamoğlu’na yaradı
4) Bu karar en çok Ekrem İmamoğlu’na yaradı. Hem de müthiş bir zamanlama ile gelen siyasi yasak onu birden muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adaylığı konumuna taşıdı. Girdiği polemiklerle yıpranması, Kılıçdaroğlu tarafından engellenmesi, Canan Kaftancıoğlu tarafından hakarete maruz kalması bir anda unutuldu. İmamoğlu, Saraçhane’de 6’lı masanın liderlerini arkasına alan bir figüre dönüştü. Hani diyorlar ya siyasi mühendislik var diye, bu iş hangi siyasi mühendisliğin ürünüyse, Ekrem İmamoğlu hayatını ortaya koysa bunu başaramazdı.

Akşener’in işine geldi
5) En çok da Meral Akşener’e yaradı. Karar çıkmadan önce İmamoğlu’nun çağrısına uyup Ankara’dan Saraçhane’ye doğru çıktığı yol onu 6’lı masanın doğal lideri konumuna taşıdı. Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da olduğu bir anda Ekrem İmamoğlu’nun yanında olan tek lider olması, Saraçhane’de kürsüye çıkıp konuşma yapması Akşener’i ana muhalefet lideri konumuna yükseltti. Kılıçdaroğlu da bu tablodan duyduğu rahatsızlığı Davutoğlu beni aradı ama Akşener aramadı diyerek ortaya koydu.