AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından hükümet ve parti politikalarında yapılması planlanan değişimleri tartışmaya açtı. Ekonomi ve sağlık sistemi, seçmen şikayetlerinde en ön sıralarda yer aldı.

AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan oy düşüşlerinin nedenlerini araştırmak üzere kapsamlı bir çalışma başlattı. Seçim sonuçlarını bilimsel, ideolojik ve sosyolojik açıdan inceleyen parti, kamuoyu araştırmaları ve seçmen görüşleri doğrultusunda sorunları tespit etti.

'Önce Teşhis, Sonra Tedavi'
AK Partililer, oy kayıplarının nedenlerini belirlediklerini ve çözüm sürecine başlayacaklarını belirtiyorlar. Partililere göre öncelikli konular geçim, sağlık ve eğitim. Ekonomik sıkıntıların seçim kaybına neden olduğunu belirten partililer, ekonomik politikaların toplum beklentileri doğrultusunda değişmesi gerektiğini vurguluyorlar. Ayrıca, sağlık ve eğitim sistemlerinde yaşanan aksaklıkların seçmeni kızdırdığını ifade eden partililer, bu sistemlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyorlar.

15 Yaşındaki Hacer 120 Bıçak Darbesiyle Öldürüldü 15 Yaşındaki Hacer 120 Bıçak Darbesiyle Öldürüldü

Sağlık Sistemi Yeniden Masada
AK Parti, sağlık sistemini öncelikli konular arasına aldı. Seçmenin ekonomik sıkıntılardan sonra en fazla şikayet ettiği sağlık sistemini yeniden değerlendiren parti, milletvekillerinden gelen şikayetleri rapor haline getirerek Sağlık Bakanlığı'na iletecek. Gerekli yasal düzenlemeler için harekete geçilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'ndan sonra randevu sistemi ile ilgili detayları kamuoyuyla paylaşacak. Bakan Koca, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şu an görünen bir iki branş dışında ileri tarihlere randevu alınması gerekmeden sorun çözülüyor. İstanbul en kritik il durumundaydı. Büyük ölçüde İstanbul için de randevu sorunu belirli branşlar dışında çözüme kavuşuyor. Tetkikler için de kapasite kısıtı olan yerler var. Özellikle görüntüleme konusunda sorun yaşayan yerler var. Onlar için de aldığımız tedbirler hayata geçtikçe rahatlama görüyoruz. Tüm bunlara yönelik olarak bayramdan hemen sonra bir basın toplantısı ile onaylı randevu döneminin ilk sonuçlarını tüm kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.