Açık Lisenin Kapıları Onlara Kapandı! Örgün Eğitime Teşvik, Dershanelere Kilit! İşte MEB'in Yeni Stratejisi Açık Lisenin Kapıları Onlara Kapandı! Örgün Eğitime Teşvik, Dershanelere Kilit! İşte MEB'in Yeni Stratejisi

Gazze Şeridi'nde Ebu Ubeyde Kassam Tugayları tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda, İsrail askerlerinin esir alındığına dair iddialar gündeme oturdu. Hamas'ın askeri kolu olan İzzeddin Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yapılan bir açıklamada, İsrail birliğini Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki bir tünele çekerek esir aldıklarını belirtti.

Ebu Ubeyde'nin yaptığı açıklamada, Cumartesi akşamı gerçekleşen operasyonun detaylarına değinildi. İddiaya göre, Kassam Tugayları mensupları, İsrail askerlerini Cibaliya'daki bir tünele çekerek karmaşık bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon sırasında sıfır mesafeden çatışmalar yaşandığı ve takviye güçlere patlayıcılarla saldırılar düzenlendiği ifade edildi.

Ebu Ubeyde, operasyon sonucunda tünele çekilen İsrail askerlerinin ölü, yaralı ve esir olarak ele geçirildiğini, ayrıca askerlerin ellerindeki askeri malzemelere el konulduğunu belirtti. Bu olayın, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 27 Ekim'deki kara savaşı sırasında gerçekleştirilen ilk esir alma vakası olduğu kaydedilirken, esir askerlerin sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak, İsrail ordusu sözcüsü Daniey Hagari, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, esir alınan askerlerle ilgili yapılan açıklamaların doğru olmadığını iddia etti. Ebu Ubeyde'nin açıklaması sırasında, tünel operasyonunda öldürülen bir İsrail askerinin kaldırılması ve İsrail askeri teçhizatına ait görüntülerin paylaşılması dikkat çekti.