Türkiye ekonomisi ve dolar/TL kuruna ilişkin önemli tahminler uluslararası finans kuruluşları tarafından güncellendi. İşte önemli bankaların ve kuruluşların 2024 ve sonrası için dolar/TL tahminleri...

HSBC Tahmini: HSBC, Türkiye'nin ekonomik görünümünün geçen yılki başkanlık seçimlerinden bu yana uygulanan politikalarla olumlu yönde değişmeye başladığını belirtiyor. Ancak enflasyon hala yüksek seviyelerde seyrediyor ve merkez bankasının beklentilerinden daha yavaş düşebilir. HSBC, 2024 yılı sonunda dolar/TL kurunu 36.00 olarak tahmin ediyor. Banka, bu dönemde faiz indirimi beklemiyor ve maliye politikası ile siyasi ortamın ekonomik görünümü üzerinde önemli etkileri olacağını vurguluyor. Özellikle 2025 yılında depremle ilgili harcamaların azalmasıyla mali konsolidasyonun önem kazanacağına dikkat çekiyor.

Morgan Stanley Tahmini: ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye için daha karamsar bir tablo çiziyor. Banka, dolar/TL kurunun 2025 yılının ortasına gelindiğinde 39 seviyesine yükselebileceğini öngörüyor. Bank of America ise dolar/TL kurunun yıl sonunda 38 seviyesine ulaşabileceğini savunuyor. Foreks anketine katılan ekonomistlerin beklentileri ise kurun en yüksek 38 lira civarında seyredeceği yönünde.

Diğer Tahminler: Commerzbank, 2024 yıl sonunda dolar/TL kurunu 35 TL olarak tahmin ederken, Fransa merkezli BNP Paribas ise 36 lira seviyesinde bir dolar tahmininde bulunuyor. S&P Global ise 2025 yılı sonunda dolar/TL kurunun 43 lira olabileceği yorumunu yapıyor.

İstanbul’da toplu ulaşıma zam. Yarından itibaren geçerli olacak İstanbul’da toplu ulaşıma zam. Yarından itibaren geçerli olacak

Bugünün Piyasa Durumu: Bugün itibariyle dolar, serbest piyasada 32.7 lira seviyesinden işlem görürken, Euro ise 35.5 seviyesinde bulunuyor.