Beklenen yaşam süresi azaldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), internet sitesinde yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle dünya genelindeki ortalama yaşam süresinin ciddi bir şekilde düştüğünü belirtti. 2019-2021 yıllarında, salgın nedeniyle beklenen yaşam süresi 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla geriledi.

Kovid-19'un etkileri

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kovid-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi" ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, gelecekte benzer durumların yaşanmaması için ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğini belirtti.

Kıtalar arasındaki fark

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, Kovid-19 salgını Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkelerinde en ağır etkileri bıraktı. Raporda, Covid-19'un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeni olduğu vurgulandı.

AB'den iki ülke için tam üyelik kararı AB'den iki ülke için tam üyelik kararı

En az etkilenen bölgeler

Raporda ayrıca, Batı Pasifik ülkelerinin Kovid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten asgari düzeyde etkilendiği belirtildi. Bu bölgelerdeki başarılı salgın yönetimi, ölüm oranlarını düşük tutmada etkili oldu.

Küresel sağlık için uyarı

Ghebreyesus, salgının beklenen yaşam süresinde yarattığı bu ciddi düşüşün, küresel sağlık sistemlerinin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini söyledi. "Gelecek nesilleri korumak amacıyla, ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerekiyor" diyerek, uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Yaşam süresi nedir?

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşayacağını gösteren istatistiki bir ölçüttür. Bu ölçüt, toplum sağlığının genel bir göstergesi olarak kabul edilir ve sağlık politikalarının etkilerini değerlendirmede kullanılır.