Filenin Sultanları, Polonya'ya mağlup olarak turnuvaya erken veda etti Filenin Sultanları, Polonya'ya mağlup olarak turnuvaya erken veda etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'nın yüksek salgın riskine karşı hazırlıklı olması gerektiği konusunda önemli bir uyarıda bulundu. DSÖ'nün pandemiye hazırlıktan sorumlu direktör vekili Dr. Maria Van Kerkhove, kıtanın grip tehdidiyle karşı karşıya kalacağının "kesin" olduğunu belirtti.

Health in Europe'a konuşan Van Kerkhove, Covid-19'un son pandemi olmayacağını ve gelecekte bilinmeyen bir tehdidin daha önce görülmemiş bir şekilde saldırabileceğini söyledi. Van Kerkhove, "Benim için grip kesin bir şey çünkü dolaşımda çok fazla var. Pek çok farklı türe bulaşmış durumda. Kuş gribimiz var ve reassortance (bir virüsün türler arasında sıçramasına izin veren genetik değişiklikler) için fırsatlar var. Grip virüsü pandemisi için fırsatlar yüksek," dedi.

Yeni Pandemi Tehditleri

Dr. Van Kerkhove, SARS-CoV-2'nin pandemiye neden olmasının ardından başka bir koronavirüs pandemisi görme olasılığının da bulunduğunu belirtti. Ayrıca, arbovirüslerin (sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara yayılan enfeksiyonlar) de gelecekte bir pandemi yaratabileceğine dikkat çekti.

"Şimdi, bunu dinleyen insanları korkutmak için söylemiyorum ama bizim için bu hazırlıklı olmamız gereken bir şey," diyen Van Kerkhove, bilinen tehditlerin yanı sıra su kaynaklı salgınlar gibi farklı türde tehditlere de hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Kuş Gribi Vakaları Artıyor

Son günlerde ABD ve Avustralya'da kuş gribi vakalarının görülmesi endişeleri artırdı. ABD'de Mart sonundan bu yana ikinci kuş gribi vakası Michigan'da bir mandıra çalışanında tespit edildi. Geçen ay ise Teksas'ta benzer bir vaka görülmüştü. Avustralya da bu hafta kuş gribinin ilk kez bir insanda görüldüğünü duyurdu.

Mandıra Hayvanlarıyla Temas

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Mart'tan bu yana yaklaşık 40 kişinin kuş gribi şüphesiyle test edildiğini açıkladı. Test edilen kişilerin mandıra hayvanlarıyla teması olduğu belirtildi. CDC'ye göre kuş gribinin insandan insana bulaştığına dair kanıt bulunmamakta ve "H5N1" virüsünün genel halk sağlığına riskinin düşük olduğu ifade edilmekte.