Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde beklenen yaşam süresinin yaklaşık 2 yıl azaldığını duyurdu. DSÖ'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının dünya genelindeki ortalama yaşam süresinde meydana gelen iyileşmeleri ve ilerlemeleri tersine çevirdiği belirtildi.

DSÖ, 2019-2021 yılları arasında Covid-19 salgını nedeniyle beklenen yaşam süresinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğünü bildirdi.

"10 Yıllık Bir Kazanımı Tersine Çevirdi"

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Covid-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi." ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, gelecekteki nesilleri korumak amacıyla ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğini vurguladı.

AFAD açıkladı: Akdeniz'de panik yaratan deprem! AFAD açıkladı: Akdeniz'de panik yaratan deprem!

Salgından En Çok Etkilenen Yerler

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri Covid-19 salgınından en çok etkilenen bölgeler oldu. Raporda, Covid-19'un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeni olduğu belirtildi. Bununla birlikte, Batı Pasifik ülkelerinin Covid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten asgari düzeyde etkilendiği açıklandı.

Beklenen Yaşam Süresi Nedir?

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşayacağını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür. Bu ölçüt, toplumların sağlık durumunu ve sağlık hizmetlerine erişimini değerlendirmede önemli bir göstergedir.