Merkez Bankası , döviz dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı'nda (KKM) önemli bir tarih uzatması yaparak yurt içi yerleşik gerçek kişilere ek süre tanıdı. Yapılan düzenleme ile bankalardaki altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesapları, Türk Lirasına çevrilebilecek.

Bakan'dan üzücü açıklama geldi: Taşerona kadro verilecek mi? Bakan'dan üzücü açıklama geldi: Taşerona kadro verilecek mi?

Tebliğde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu. Buna göre, Kur Korumalı Mevduat Hesabı altında, yurt içi yerleşik gerçek kişilerin mevcut altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarını TL'ye çevirme süresi, 31 Ocak 2024 itibarıyla uzatıldı.

Yurt içi yerleşik tüzel kişilere yönelik ise altın, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarından vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşüm için belirlenen tarihlerde herhangi bir güncelleme yapılmadığı bildirildi.

Türk Lirası'na çevirme işlemleri, hesap sahiplerinin isteği üzerine ve dönüşüm kuru üzerinden gerçekleştirilecek.